Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Covidový semafor: Praha si pohoršila a "svítí" oranžově, přibylo "zelených" regionů

Covid-19, ilustrační foto
Covid-19, ilustrační foto
Foto: Pixabay

Hygienici zařadili Prahu do oranžového, tedy druhého stupně rizika nákazy koronavirem. Podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO) se ale zatím nezavádějí zpřísněná bezpečnostní opatření jako omezení otevírací doby restaurací a barů.

Do zeleného, prvního stupně rizika, nově patří okresy Kolín, Příbram, Žďár nad Sázavou a Brno-město. V ostatních okresech je podle hygieniků riziko nákazy zanedbatelné.

Situace v Praze se podle Vojtěcha zhoršuje, proto hygienici přistoupili ke změně hodnocení rizika ze zeleného stupně. Zatím situaci hodnotí na spodní úrovni oranžového stupně, i proto zatím nezavedli rozsáhlejší restrikce. "Situace v Praze se zhoršuje. Kdyby se posunula dál, museli bychom rozšířit nošení roušek do dalších prostor nebo zavírat noční provozy," řekl ministr.

Zvýšený počet případů zaznamenal Kolín, Příbram, Žďár nad Sázavou a Brno – město, nově jsou v zelené barvě. Naopak lokální ohniska v MSK se významně zklidňují. Aktuální popis situace včetně opatření nově najdete v přehledné interaktivní mapě. https://t.co/8lhvyJQJkK

— Adam Vojtěch (@adamvojtechano) August 28, 2020

Razantnější opatření by podle něj stát přijal, pokud by se zvyšoval počet nakažených zdravotníků. "Nechceme přece po lidech něco, co by zásadně omezovalo základní lidská práva. Doufám, že lidé budou respektovat zákony, klademe důraz na individuální zodpovědnost. V případě porušování opatření mohou přijít sankce, blokové pokuty, ale to by mělo být to poslední," podotkl.

Ředitelka pražské hygienické stanice Zdeňka Jágrová uvedla, že kvůli zhoršení situace se začnou povinně nosit roušky v prostorách Letiště Václava Havla. Kromě toho začne od 1. září platit nařízení ministerstva zdravotnictví, které povinnost roušek zavádí ve veškeré veřejné dopravě, ve zdravotnických a sociálních zařízeních a na úřadech.

Místa nákazy jsou podle Jágrové vedle pražského klubu Techtle Mechtle, s nímž se podařilo spojit už 250 nakažených, z nich 192 v Praze, různé taneční kluby a herny. "Pražská hygienická stanice ve spolupráci s policií prováděla po dobu jednoho měsíce kontrolu nošení roušek v metru. Přibližně 90 procent lidí je mělo při vstupu a 99 procent lidí v metru," řekla.

Jágrová také uvedla, že Praha zvládá 5000 odběrů za den, další dvě odběrová místa vzniknou ve Žlutých lázních a na Letné.

Ve školách budou podle Jágrové roušky doporučené, nikoli povinné. "Teď je to doporučení. Bude záležet na dané škole, na daném řediteli, jak k tomu přistoupí," doplnil Vojtěch. Nevyloučil zavedení povinných roušek ve školách v případě, že by se situace dál zhoršovala. Ministerstvo ale podle něj bude zohledňovat i data o případném šíření epidemie ve školách. Pokud by se mezi žáky nemoc nešířila, nemělo by podle Vojtěcha zavádění povinných roušek smysl.

O povinném nošení roušek ve školách rozhodne krajská hygienická stanice. Opatření může přijít v případě, že je daný kraj na epidemiologickém semaforu hodnocen oranžovou nebo červenou barvou. Povinnost nošení roušek by se v tom případě nevztahovala na mateřské a speciální školy.

Počty nakažených rostou i ve čtyřech okresech, které jsou zařazeny do zelené kategorie. Hlavní hygienička Jarmila Rážová ale upozornila na to, že situace v nich je z epidemiologického hlediska pod kontrolou a pouze na Žďársku se nemoc covid-19 dostala do zranitelných skupin.

Od začátku šíření epidemie se v Česku podle ministerstva zdravotnictví nakazilo 23.300 lidí. Nyní je 5692 nakažených. Dosud 418 lidí s nemocí zemřelo.

Témata:  koronavirus (coronavirus) COVID-19 Praha Adam Vojtěch (ANO) Ministerstvo zdravotnictví Česká republika

Související

Aktuálně se děje

9:02

Ukrajina může poprvé použít ATACMS a Storm Shadow na ruském území. Změní tak průběh války?

Spojené státy poprvé povolily Ukrajině použít rakety dlouhého doletu ATACMS k útoku na území Ruska. Tento krok znamená zásadní změnu americké politiky, která dosud zakazovala využití těchto zbraní mimo ukrajinské území, obzvláště na mezinárodně uznaném ruském území. Rozhodnutí Washingtonu bylo přijato navzdory obavám z eskalace války. Co vedlo ke změně postoje USA a jaké důsledky mohou tyto útoky mít? Na to odpověděl server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Vláda ČR

Sport dostane stovky milionů na obnovu po povodních, rozhodla vláda

Národní sportovní agentura dostane 850 milionů korun na pomoc sportovním organizacím, jejichž majetek zničily či poškodily zářijové povodně. Uvolnění peněz z rozpočtové rezervy schválila vláda středečním jednání. Odsouhlasila také další rozšíření pomoci českým exportérům obchodujícím s Ukrajinou, poskytované formou pojištění vývozních úvěrových rizik Exportní garanční a pojišťovací společností a schválila i spuštění úvěrového programu Národní rozvojové banky pro podnikatele postižené povodněmi.