Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

ČSSD navrhuje zrušit roušky ve školách v krajích s nízkým incidenčním číslem

Lidé v rouškách, ilustrační foto
Lidé v rouškách, ilustrační foto
Foto: Mikuláš Křepelka / INCORP images

Sociální demokraté na jednání vlády navrhnou zrušení povinnosti nosit roušky ve školách v osmi krajích s nejnižším incidenčním číslem. Na dnešní tiskové konferenci to řekl předseda ČSSD a vicepremiér Jan Hamáček. O možném zrušení povinnosti mít zakrytý nos a ústa při výuce dnes opět jednali ministři zdravotnictví Adam Vojtěch a školství Robert Plaga (oba za ANO) s hygieniky.

Hamáček považuje za nefér, že lidé sedí v restauracích bez ochrany dýchacích cest a děti ji ve školách nosit musí. "Minimálně v osmi krajích je situace taková, že by roušky mohly být zrušeny. Na vládě navrhneme ministru zdravotnictví, aby co nejrychleji vydal takové opatření, které v osmi krajích, které to splňují, zrušil nošení roušek ve školách," uvedl.

Konkrétní kraje, kterých by se to týkalo, nezmínil. Takzvané incidenční číslo, tedy počet nakažených za uplynulý týden v přepočtu na 100.000 obyvatel, v neděli kleslo pod hodnotu 22. Ještě před měsícem bylo nad 100. Snižuje se ve většině krajů. Mezi osm krajů s nejnižším incidenčním číslem patří Karlovarský, Královéhradecký, Vysočina, Pardubický, Středočeský, Ústecký, Jihomoravský a Olomoucký.

Vojtěch dříve navrhoval, aby povinnost roušek a respirátorů i při výuce ve třídách zůstala až do konce školního roku. Plaga ho ale oslovil s tím, že by roušky nemusely být povinné ve třídách při frontální výuce, pokud žáci sedí v lavicích. Tento návrh v pátek Vojtěch označil za kompromisní variantu.

Hlavní hygienička Pavla Svrčinová dříve uvedla, že vláda by o odložení ochrany dýchacích cest ve školách mohla rozhodnout asi dva týdny po 24. květnu, tedy právě tento týden. Návrh k odložení roušek ve školách, alespoň pro menší děti, chtěl již dříve nadnést premiér Andrej Babiš (ANO).

Témata:  zdravotnické roušky školství Sociální demokracie (SOCDEM)

Související

Aktuálně se děje

8. června 2025 4:00

Počasí příští týden: Léto klepe na dveře, přijdou i tropy

Příští týden se budou denní maxima pohybovat nad hranicí 20 stupňů, uvádí ČHMÚ.cz.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Karel Dvořák

Dvořák věděl o Bitcoin aféře, naznačuje interní e-mailová komunikace z ministerstva

Interní e-mailová komunikace z ministerstva spravedlnosti naznačuje, že náměstek ministra spravedlnosti Karel Dvořák byl informován o kontroverzní nabídce odsouzeného drogového dealera, který chtěl státu darovat část svých kryptoměn výměnou za navrácení hardwarové peněženky. Informace zazněla během nedělní televizní debaty na ČT, kde ji potvrdily jak místopředsedkyně hnutí ANO Alena Schillerová, tak i kandidátka na ministryni spravedlnosti Eva Decroix (ODS).