Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Do Česka dorazil lék proti covid-19 favipiravir, na cestě do VFN je i remdesivir

Ilustrační foto
Ilustrační foto
Foto: Mikuláš Křepelka / INCORP images

Do pražské Všeobecné fakultní nemocnice dnes dorazil japonský lék favipiravir, bude ho distribuovat pro nemocné s covid-19 v dalších nemocnicích, zájem už projevily Thomayerova nemocnice v Praze a Fakultní nemocnice Hradec Králové. Odpoledne nemocnice čeká i dodávku amerického léku remdesivir, řekla ČTK mluvčí nemocnice Marie Heřmánková. Ředitel nemocnice David Feltl dnes na tiskové konferenci uvedl, že očekávají zájem i z dalších zařízení.

Léku na chřipku s látkou favipiravir, prodávaného pod názvem Avigan, do Česka dorazí dávka asi pro sto pacientů. Zhruba pětina z toho je dar, který Česku poskytlo Japonsko, zbytek stát koupí. Lék se bude využívat jako experimentální, protože není v tuzemsku registrovaný. Pacientovi ho bude možné podat na základě jeho informovaného souhlasu, jeho mimořádné použití povolilo ministerstvo zdravotnictví a Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL).

Stovka balení favipiraviru bude podle podle primáře I. kliniky tuberkulózy a respiračních nemocí VFN Jiřího Votruby stačit asi pro 15 až 20 pacientů. "Zatím byly asi tři studie, jedna prokázala docela dobrý efekt, ale měla metodické problémy, stejně jako další. Musíme s ním získat vlastní zkušenost," uvedl Votruba.

První pacientka by ho podle něj měla dostat už dnes. Nemocnice počítá s tím, že první dávka bude 16 tablet léku ráno a stejný počet večer, dalších pět dní pak po šesti tabletách ráno a večer. Lék by podle Feltla měli dostávat zejména pacienti, kteří nemoc nemají příliš dlouho a zároveň jsou ohroženi jinou vážnou nemocí.

Fakultní nemocnice Hradec Králové by chtěla favipiravir využít u některého nového pacienta s vhodnou indikací. "V tuto chvíli nepočítáme s jeho nasazením některému ze současných pacientů s covid-19," řekl ČTK mluvčí nemocnice Jakub Sochor.

Remdesivir je antivirotikum, které zabraňuje množení viru. Ve firmě Gilead ho vyvinul tým pod vedením Čecha Tomáše Cihláře, původně měl být používán proti ebole. Jako první v Česku ho dostával třiapadesátiletý pacient ve VFN, a to na přelomu března a dubna. Nemocnice má i dalšího pacienta, kterému chce lék podávat. Kromě nemoci covid-19 má ještě vážnou plicní chorobu.

Do testování remdesiviru je v Praze zapojena také Nemocnice na Bulovce, kde však žádný pacient s potřebnou indikací zatím není, a motolská nemocnice, kde s léčbou jednoho pacienta začali. Lék budou používat také ve Fakultní nemocnici u svaté Anny v Brně.

Další experimentální léčba, která se používá u pacientů i v Česku, je účinná látka hydroxychlorochin obsažená v antimalarikách. Tento týden chtějí české nemocnice zahájit i léčbu krevní plazmou s protilátkami, kterou získávají od uzdravených pacientů s covid-19.

Témata:  léky zdravotnictví Státní Ústav Pro Kontrolu Léčiv (SÚKL) COVID-19 koronavirus

Aktuálně se děje

15. dubna 2024 16:53

Ukrajina tlačí na spojence: Kdyby nám Západ poskytl podporu jako Izraeli, taky jsme se ubránili

Úspěch Izraele a jeho spojenců, kterým se v noci na neděli ve velké míře podařilo zmařit masivní útok íránských raket a dronů, naznačuje, čeho by Ukrajina mohla dosáhnout proti ruským vzdušným útokům, pokud by měla větší podporu od svých partnerů. V reakci na nejnovější vývoj na Blízkém východě to v pondělí podle agentury AP uvedl ukrajinský ministr zahraničí Dmytro Kuleba.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy