Do Česka přiletěl předseda tchajwanského parlamentu Jou Si-kchun. Se svou parlamentní delegací bude v příštích třech dnech jednat o spolupráci obou zemí v ekonomice, kultuře nebo oblasti technologií. Na tiskové konferenci to po příletu řekli předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS) a předseda tchajwanského Legislativního dvora Jou Si-kchun.
Ten svému českému protějšku poděkoval za návštěvu Tchaj-wanu z roku 2020.
Jou Si-kchun se v příštích dnech setká s představiteli Sněmovny a Senátu, v programu má také ekonomická jednání a návštěvu regionu. Vystrčil ho do Česka pozval při své předloňské návštěvě ostrovní země, kam odjel i přes protesty Číny a nesouhlas Pražského hradu.
Vystrčil Jou Si-kchuna přivítal na letištní ploše ruzyňského letiště, následovalo asi půlhodinové jednání a tisková konference. Oba politici připomněli dva roky starou cestu české senátní delegace na Tchaj-wan, Jou ji označil za hrdinnou. Ovlivnila podle něj přístup i dalších evropských zemí. Podle Vystrčila si tehdy slíbili, že budou posilovat a rozvíjet spolupráci obou zemí. Jednou z cest jsou i parlamentní návštěvy, dodal.
Vystrčil označil příjezd delegace za symbolický. Poznamenal, že Česko v současné době předsedá EU a jako motto si zvolilo název jednoho z vystoupení bývalého českého a československého prezidenta Václava Havla "Evropa jako úkol". Poukázal na Havlova slova, že je potřeba nalézt své svědomí a odpovědnost za to, jak to vypadá nejen v Evropě, ale i jinde ve světě, podle Vystrčila například právě na Tchaj-wanu.
Právě Havlovu památku oba politici dopoledne uctili položením květin u jeho hrobu na Vinohradském hřbitově. V úterý má tchajwanská delegace navštívit Telč a sejít se se zástupci města i Kraje Vysočina. Ve středu podle Vystrčila Jou vystoupí před českým Senátem, mluvit bude i s předsedkyní Sněmovny Markétou Pekarovou Adamovou (TOP 09). Tématy jednání budou podle Vystrčila další možnosti spolupráce například v oblasti vědy, technologií nebo kultury.
Očekává se, že setkání českých politiků s představiteli ostrovní země bude podobně jako v minulosti kritizovat pevninská Čína, která Tchaj-wan považuje za svou provincii. Tchaj-wan přesto funguje od roku 1949 de facto nezávisle, má vlastní vládu a demokratické zřízení, zatímco v Číně pokračuje režim jedné strany.
Vystrčil se při předloňské návštěvě Tchaj-wanu setkal s nejvýše postavenými politiky i s podnikateli. Cesta vyvolala silný ohlas na Tchaj-wanu, v Česku i v zahraničí. Hrad po Vystrčilově misi přestal předsedu Senátu zvát na novoroční oběd i na schůzky nejvyšších ústavních činitelů k zahraniční politice.
Svou cestou Vystrčil dokončil záměr svého předchůdce Jaroslava Kubery (ODS), který oznámil plán navštívit Tchaj-wan v říjnu 2019. Vyvolalo to odpor čínské ambasády nebo prezidenta Miloše Zemana. Plán nedokončil kvůli náhlému úmrtí.
Jou není prvním tchaj-wanským představitelem, který ČR navštívil. Loni přicestovali tchajwanští podnikatelé nebo ministr zahraničí Joseph Wu. Během koronavirové pandemie Tchaj-wan poslal do Česka materiální pomoc.
Témata: Miloš Vystrčil, Tchaj-Wan
Související
18. prosince 2023 21:37
7. prosince 2023 13:58
25. listopadu 2023 10:30
28. září 2023 21:11
7. července 2023 12:30
30. března 2023 11:16