Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Druhou dávku vakcín Pfizer a Moderna lze podat až za šest týdnů

Očkování, ilustrační foto
Očkování, ilustrační foto
Foto: Pixabay

Česká vakcinologická společnost navrhuje upravit interval mezi první a druhou dávkou vakcíny proti covidu-19. U očkovacích látek Comirnaty od firem Pfizer/BioNTech a Moderna může podle nich být až šest týdnů.

V současné době je u Comirnaty druhý termín přidělovaný podle informací na webu ministerstva zdravotnictví zhruba po 21 dnech a u Moderny po 28 dnech. U AstraZeneca by měl zůstat interval 12 až 13 týdnů. Na nové doporučení dnes na twitteru upozornil předseda České vakcinologické společnosti Roman Chlíbek.

Odborná společnost se vyjádřila také k očkování těhotných a kojících žen. "Covid-19 může zvyšovat riziko předčasného porodu," uvádí stanovisko. Zvýšené riziko vážného průběhu covidu-19 mají i kojící. Dosud byly ženy těhotné a kojící z očkování vyloučeny, protože nebyly zařazené do studií pro testování vakcíny a dostupná data neumožňovala posoudit jejich bezpečnost a účinnost pro tuto skupinu.

Studie na zvířatech ale podle vakcinologů neprokázaly škodlivý vliv na těhotenství a žádné potíže neměly ani ženy, které otěhotněly, když byly zařazené do testování vakcíny v průběhu klinických studií. K očkování těhotných s dalším zdravotním nebo profesním rizikem souvisejícím s covidem by podle stanoviska odborné společnosti měli lékaři přistupovat po individuálním zvážení prospěchu a rizika vakcíny. Podobné posouzení doporučují i u kojících, po očkování není důvod kojení přerušit.

Vakcinologové také potvrzují, že očkovat lze i chronicky nemocné, jimž při nákaze hrozí riziko závažného průběhu. Patří mezi ně například lidé s vysokým krevním tlakem, cukrovkou, astmatem, plicními nebo jaterními onemocněními nebo stabilizovanými infekcemi, jako je HIV nebo lidé užívající léky na snížení imunity a s autoimunitními nemocemi.

Přesná doba, po kterou funguje imunita po prodělání nemoci covid-19, zatím není podle odborníků známá. Očkování se nepodává lidem, kteří byli pozitivní v posledních 90 dnech. Podle stanoviska odborné společnosti jsou podle dostupných údajů opakované infekce s příznaky málo pravděpodobné ještě tři až šest měsíců po prodělání covidu.

Očkování by podle vakcinologů mělo být až o tři měsíce odložené u lidí, kteří při léčbě covidu-19 dostali plazmu vyléčených nebo lék založený na monoklonálních protilátkách jako bamlanivimab nebo regeneron. "Důvodem odložení očkování je zabránění možné interference léčby protilátkami s imunitní odpovědí vyvolanou vakcínou," uvedli.

Témata:  očkování koronavirus (coronavirus) COVID-19

Související

Aktuálně se děje

3:50

Počasí připraví situaci, která může překvapit řidiče. V pátek ráno si dejte pozor

Moravané a Slezané se v pátek ráno mohou těšit na sněhovou nadílku, avizují meteorologové. Od středečního dopoledne platí příslušná výstraha, která však nejde úplně do detailu. Podle expertů sice nepůjde o extrémní situaci, ale zejména řidiči by si měli dávat pozor. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Vláda ČR

Sport dostane stovky milionů na obnovu po povodních, rozhodla vláda

Národní sportovní agentura dostane 850 milionů korun na pomoc sportovním organizacím, jejichž majetek zničily či poškodily zářijové povodně. Uvolnění peněz z rozpočtové rezervy schválila vláda středečním jednání. Odsouhlasila také další rozšíření pomoci českým exportérům obchodujícím s Ukrajinou, poskytované formou pojištění vývozních úvěrových rizik Exportní garanční a pojišťovací společností a schválila i spuštění úvěrového programu Národní rozvojové banky pro podnikatele postižené povodněmi.