Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Fischer: Rusko si vzalo Kaliningrad jako záminku k zvýšení napětí s Litvou

Pavel Fischer
Pavel Fischer
Foto: Mikuláš Křepelka / INCORP images

Rusko si vzalo Kaliningrad jako záminku k vystupňování napětí s Litvou, uvedl na tiskové konferenci po dnešním zasedání senátního výboru pro zahraničí, obranu a bezpečnost jeho předseda Pavel Fischer (nezávislý).

Evropská komise minulý týden doporučila, aby se ruské zboží podléhající sankcím EU tranzitem po železnici dostalo do ruské Kaliningradské oblasti, která je na baltském pobřeží obklopena Polskem a Litvou. Výbor postoj EK respektuje, věci je ale nutné strategicky věnovat pozornost, míní Fischer.

Tranzit zboží do Kaliningradské oblasti byl více než měsíc předmětem diplomatických sporů mezi Moskvou a Vilniusem. Rusko omezení dopravy označuje za blokádu a už dříve Vilnius varovalo, že podnikne tvrdá odvetná opatření. Litva ale tento měsíc v souladu s unijními sankcemi rozšířila omezení také například na alkohol nebo dřevo.

Podle dokumentu, který minulý týden zveřejnila EK, stále platí zákaz po silnici dovážet zboží, na něž se vztahují protiruské sankce. Omezení se ale nevztahuje na železniční dopravu. Členské státy by však tyto vlaky měly kontrolovat. Například doprava vojenského vybavení nebo zboží, které lze využít ve válce, je nadále zakázaná bez ohledu na druh dopravy. Litva už oznámila, že se doporučením bude řídit.

"V minulých týdnech se rozhořel velmi ostrý spor, ve kterém Rusko začalo zneužívat situace a ukazovat, že pravidla, která si společně EU odhlasovala, se na něj nemají vztahovat," uvedl Fischer. Výbor proto jednal o důležitosti solidarity s Litvou a udržení společného postupu unie.

Kaliningrad označil za "prachárnu", místo plné zbraní, což se podle něj dotýká bezpečnosti nejen Litvy a Polska, ale též Česka a celé Severoatlantické aliance (NATO). "Proto je potřeba, abychom tomu strategicky věnovali velkou pozornost," doplnil.

Zdůraznil, že neplatí žádná omezení pro přepravu cestujících osob, pokud splní nezbytné předpoklady. "Mluvím o zboží, na které se vztahují sankce. Rusko porušilo Chartu OSN, je válečným agresorem, je potřeba, abychom k němu přistupovali s velkou obezřetností a neústupností," uvedl Fischer.

Výbor dnes v usnesení mimo jiné upozornil na význam koordinovaného postupu států EU v reakci na ruskou invazi na Ukrajinu, na nutnost dodržování sankcí přijatých EU a na nezbytnou koordinaci kroků se státy, které byly podobně jako Litva či Polsko v případě Kaliningradu vystaveny nepřípustnému ruskému tlaku.

Témata:  Pavel Fischer válka na Ukrajině

Aktuálně se děje

24. dubna 2024 14:18

Ukrajina získá systém Patriot od Řecka. Výměnou za americké záruky a kompenzaci

Řecko změnilo svůj postoj ohledně poskytnutí protivzdušné obrany Ukrajině. Nyní se rozhodlo, že systém Patriot Kyjevu poskytne, minimálně jeden.

Zdroj: Radek Novotný

Další zprávy