Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Jak se psychicky vyrovnat s epidemií. Postoj "popírače" i "hroutiče" je nebezpečný, říká expert

Češi bojují proti koronaviru rouškami a respirátory
Češi bojují proti koronaviru rouškami a respirátory
Foto: Mikuláš Křepelka / INCORP images

Psychické odolnosti pomáhá podle psychologa středočeské záchranné služby Ondřeje Heřmana síť blízkých vztahů, a to nejen v době pandemie. Postoj "popírače" i "hroutiče" je podle něj ohrožující. Stresující ale může být i vnucování uměle pozitivního přístupu. Dlouhotrvající důsledky pandemie někdy zhoršují dosavadní psychické obtíže do neúnosné míry, uvedl Heřman v tiskové zprávě.

"Osobně považuji za nejkonstruktivnější být realista. Není jisté, že 'vše bude v pořádku', zároveň je statisticky nejpravděpodobnější, že případné onemocnění překonám," uvedl psycholog. Podle něj má smysl se zaměřit pouze na to, co člověk může ovlivnit, a doufat v to nejlepší.

Odloučení je podle něj pro mnoho lidí horší než samotný covid a vzájemná podpora rodiny, přátel, kolegů a sousedů je jednou z nejúčinnějších zbraní proti stresu. Pomáhá také každodenní řád, pravidelnost či přiměřená fyzická únava.

Na otázku, zda sledovat zprávy, nelze podle něj jednoznačně odpovědět, ale nejednotnost informací může být pro lidi matoucí. "Nárůst čísel těžko někoho povzbudí a pokles na druhou stranu neznamená, že máme polevit v opatrnosti," dodal Heřman.

Lidé by také neměli odbornou pomoc vnímat jako poslední možnost řešení, ale využívat ji i preventivně. Funguje například Linka první psychické pomoci 116 123, Linka bezpečí pro děti a mládež 116 111 nebo Senior telefon 800 157 157. Okamžitou psychickou pomoc poskytuje Centrum krizové intervence (Ústavní 91, Praha 8) nebo Krizové centrum RIAPS (Chelčického 39, Praha 3).

Psycholog také zmínil příklad obyvatel Spojených států po teroristických útocích 11. září 2001, kdy odbornou pomoc vyhledalo jen malé procento lidí a v následných průzkumech vzrostla průměrná životní spokojenost. "Jedním z vysvětlení je, že prožité těžkosti pomohly mnoha lidem uvědomit si, za co jsou ve svém životě vděční a co berou za samozřejmost," doplnil Heřman.

Témata:  koronavirus (coronavirus) COVID-19 psychologie život zdraví

Související

Aktuálně se děje

8:29

Jan Kraus slavil. Jiřina Bohdalová mu vysekla poklonu a prozradila, co závidí

Jan Kraus se sice poprvé proslavil jako herec, ale v posledních letech je asi více vnímán jako moderátor. Kolik let to tak vlastně je? Už rovných dvacet. Kraus oslavil tohle kulaté výročí své televizní talk show s plejádou hvězdných hostů, jimž vévodila legendární herečka Jiřina Bohdalová. 

Zdroj: Jiří Hrubý

Další zprávy

Vláda ČR

Sport dostane stovky milionů na obnovu po povodních, rozhodla vláda

Národní sportovní agentura dostane 850 milionů korun na pomoc sportovním organizacím, jejichž majetek zničily či poškodily zářijové povodně. Uvolnění peněz z rozpočtové rezervy schválila vláda středečním jednání. Odsouhlasila také další rozšíření pomoci českým exportérům obchodujícím s Ukrajinou, poskytované formou pojištění vývozních úvěrových rizik Exportní garanční a pojišťovací společností a schválila i spuštění úvěrového programu Národní rozvojové banky pro podnikatele postižené povodněmi.