Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Jurečka: Vláda usilovala o deficit, který nebude vyšší, než je nezbytné

Marian Jurečka
Marian Jurečka
Foto: Mikuláš Křepelka / INCORP images

Vláda usilovala o rozpočet na příští rok, jehož deficit nebude vyšší, než je nezbytně nutné. Novinářům to dnes před jednáním kabinetu, na němž se bude rozpočet schvalovat, řekl vicepremiér a ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL). Nepotvrdil, zda kabinet zachoval dříve plánovaný schodek 270 miliard korun. Podobu rozpočtu ale označil za bolestivý kompromis.

"Rozhodně platilo, že jsme se dívali velmi intenzivně na to, aby schodek rozpočtu nebyl vyšší, než je nezbytně nutné," řekl Jurečka při příchodu na jednání vlády. O výši schodku mluvit nechtěl, podle něj je to otázka na ministra financí Zbyňka Stanjuru (ODS), který však s novináři před jednáním kabinetu nehovořil. "Pro mě 270 miliard přesně na miliardu nebyla mantra," řekl pouze Jurečka.

"Beru to jako kompromis, který bolí nás všechny. Každý resortní ministr tady je v situaci, kdy by si dokázal představit pro svoji resortní kapitolu větší rozpočet. Ale musíme zohledňovat to, že potřebujeme pomoci lidem a firmám v oblasti energií a zároveň nenechat tady po sobě nějaký brutální další dluh," řekl Jurečka.

Zatímco ministr práce hovořil o podobě rozpočtu jako o konečné dohodě, ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (za STAN) před novináři dával najevo, že ještě očekává debatu. "Budeme dneska jednat a možná to bude zase dlouhá noc," řekl. Vyjádřil prozatímní spokojenost s tím, jakým směrem se dosud jednání ubírala.

Témata:  státní rozpočet Marian Jurečka

Související

Aktuálně se děje

11:14

Pohár trpělivosti přetekl. Čína podnikne tvrdá protiopatření

Čína oznámila, že podnikne tvrdá protiopatření poté, co prezident Spojených států Donald Trump ve středu představil nová 54% cla na veškerý čínský dovoz do USA. Tento krok znamená dramatickou eskalaci obchodního konfliktu mezi dvěma největšími ekonomikami světa a zásadní změnu americké obchodní politiky.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Ilustrační fotografie

Slintavka a kulhavka: Na obě nemoci existuje očkování, proč je v EU zakázané?

V Evropské unii je vakcinace proti slintavce a kulhavce již více než třicet let zakázána. Toto vysoce nakažlivé virové onemocnění postihuje skot, prasata, ovce a další sudokopytníky a jeho šíření představuje značné riziko pro zemědělství i obchod. Přestože vakcíny proti tomuto viru existují, EU se rozhodla upřednostnit jiný přístup k ochraně hospodářských zvířat. Hlavní důvody tohoto rozhodnutí souvisejí s proměnlivostí viru, diagnostickými problémy i ekonomickými důsledky vakcinace.