reklama

Vyplývá to z usnesení výboru, které zveřejnil na twitteru člen výboru a předseda hnutí STAN Vít Rakušan. "Výbor dal jasně najevo, a díky za to, že se velmi jasně vymezuje vůči stylu komunikace Kanceláře prezidenta se zástupci Parlamentu. Neochota se vyjádřit a vyvrátit podezření, že v celé věci hrála hradní kancelář nějakou roli, jen budí další podezření," uvedl Rakušan.

Vyjádřil zároveň lítost nad tím, že se do konečné podoby usnesení nepodařilo prosadit výzvu, aby se k věci vyjádřil přímo Zeman a aby informoval poslance o tom, jakou roli hrála Kancelář prezidenta republiky v doručení dopisu Kuberovi.

Podle místopředsedy výboru Jana Lipavského (Piráti) je potřeba, aby se záležitostí zabývala celá Sněmovna. "Případem jsme se dnes zabývali potřetí a zahraniční výbor vyčerpal veškeré své možnosti k řešení situace. Teď je na čase, aby se záležitost posunula na plénum Poslanecké sněmovny. Je úkolem Parlamentu kontrolovat exekutivní složku moci, pod kterou Kancelář prezidenta republiky i kancléř Mynář patří. V případu předsedy Senátu Kubery zůstává mnoho nezodpovězených otázek a je třeba, ve snaze zachovat demokracii a suverenitu našeho státu, zjistit okolnosti, za jakých byl předseda Senátu vystaven tlaku ze strany cizí mocnosti a za součinnosti představitelů Hradu," uvedl Lipavský v dnešním tiskovém komentáři.

Mynář dnes na kauzu reagoval vyjádřením, které zveřejnil na stránkách Pražského hradu. Uvedl v něm, že byl přítomen u většiny schůzek Zemana s Kuberou. "Ze schůzek existují samozřejmě zápisy, ze kterých je zřejmé, co se na nich probíralo, případně jaké dokumenty na nich byly předávány. A jasně z nich plyne, že k žádnému vyhrožování či vydírání na nich nedošlo," napsal.

Čínské velvyslanectví podle dřívějších informací Aktuálně.cz předalo v lednu Hradu dopis, kde hrozilo trestem Kuberovi i českým firmám v Číně, pokud se uskuteční jeho plánovaná návštěva Tchaj-wanu. Podle informací Deníku N požádal o vypracování dopisu čínské velvyslanectví Mynář s cílem zjistit, jak bude Čína reagovat. V polovině března odmítli čeští nejvyšší ústavní činitelé ve společném prohlášení nátlak Číny a odsoudili vyhrožování odvetnými opatřeními. Mynář informaci Deníku N popřel, Zeman v rozhovoru pro Frekvenci 1 svého kancléře podpořil, aniž sdělil něco dalšího.

Kancléř i dnes odmítl, že by si objednal "výhružný dopis". Obvinil Deník N, že jde o úmysl očernit jeho, Zemana a Čínu. Server vyzval k omluvě či doložení tvrzení, jinak se chce hájit právní cestou. 

Sněmovní zahraniční výbor dnes o dopisu jednal se zástupci ministerstva zahraničí. Ministr Tomáš Petříček (ČSSD) na úvod řekl, že jeho úřad nebyl součástí komunikace, která byla čínskou ambasádou adresována Kanceláři prezidenta republiky, ani se nepodílelo na vzniku doprovodného textu k dopisu, který vypracoval zahraniční odbor Hradu. Následně bylo jednání výboru pro veřejnost uzavřeno.

Poslanci pozvali na dnešní jednání výboru i Mynáře, který ale účast písemně odmítl. "Na pozvání odpověděl neomaleným dopisem, ve kterém výbor obvinil z nekorektního jednání," uvedl Lipavský.

reklama