Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Lázně jdou opět do útlumu, pacientů rychle ubývá

Karlovy Vary
Karlovy Vary
Foto: Mariusz Stankowski / INCORP images

Lázně v Karlovarském kraji jdou znovu do útlumu. Zpřísněná protikoronavirová opatření omezila možnost přijímat samoplátce a ubývá i lidí s poukazem od zdravotních pojišťoven. Lázně také nabídly své kapacity pro případné doléčení pacientů z nemocnic, půjde ale zřejmě až o jednu z posledních možností, zjistila dnes ČTK.

Podle prezidenta Svazu léčebných lázní a ředitele lázní Jáchymov a Luhačovice Eduarda Bláhy začínají na lázně dopadat opatření velmi tvrdě, zejména s ohledem na jarní výpadek a výrazný úbytek pacientů ze zahraničí. "Je to nyní trochu opačně než na jaře, kdy nás zavřeli a pak nám umožnili alespoň křížkové pobyty. Nyní se služby omezují postupně. Ale i někteří pacienti, kteří by měli přijet na léčbu hrazenou pojišťovnami, své pobyty odkládají, někteří se bojí do lázní jet a také se lázně v současné situaci méně předepisují," popsal Bláha.

Například ve Františkových Lázních tvořili samoplátci před ohlášením zákazu asi polovinu klientů. "Měli jsme obsazenost okolo 60 procent, nyní to začne rychle klesat. Už plánujeme uzavřít jeden lázeňský dům a soustředit péči do dvou, a pokud to bude třeba, omezíme provoz i dál," popsal situaci v Lázních Františkovy Lázně ředitel Josef Ciglanský. Část zaměstnanců tak zřejmě opět skončí na takzvané nucené překážce v práci na částečné mzdě. Lázně podle Ciglanského tak znovu budou chtít využít státní podpůrné programy.

Pokud by lázně musely nakonec své provozy zcela zavřít, bude podle Ciglanského záležet hlavně a tom, na jak dlouho. "Pokud by to byl měsíc, tak to zvládneme, delší zavření bude samozřejmě velký problém. Ale jsem optimista a lázně jsou tady stovky let a přežily," řekl dne ČTK.

Možnost, že by lázně nabídly své personální kapacity nemocnicím, je podle jejich představitelů spíše teoretická. Podle Bláhy jsou stejné problém s lidmi v izolaci nebo v karanténě i v lázeňských zařízeních, a je tak stále komplikovanější potřebnou péči zajistit. "Samozřejmě, že někde, kde to bude možné, mohou lázně nabídnout zaměstnancům, že by dobrovolně mohli pomoci v nemocnicích, a bude na nich, jestli na to přistoupí," uvedl Bláha.

Kapacity prázdných lázeňských domů lázně nabídly na jednání centrálního krizového štábu k případnému využití. Podle Bláhy ale budou přednostně využívány kapacity nově budovaných nemocnic, hotelů a pak teprve státních lázní. Soukromá lázeňská zařízení by byla až poslední možností a měla by sloužit zejména pro ty pacienty, kteří nemají covid-19, ale potřebují neintenzivní zdravotní péči nebo nemohou domů ze sociálních důvodů.

Témata:  lázně koronavirus (coronavirus) COVID-19 zdravotnictví pacienti

Související

Aktuálně se děje

17. ledna 2025 16:44

Jaký bude jeho první krok? Už je jasno, co Trump udělá první den v úřadu

Zvolený prezident Donald Trump plánuje po svém nástupu do úřadu zahájit tvrdý postup vůči nelegální migraci prostřednictvím série exekutivních opatření. Tím chce splnit klíčový slib své volební kampaně a vyslat jasný signál, že hranice USA budou uzavřeny nelegálním přechodům a že osoby bez legálního pobytu, zejména ty s kriminální minulostí, mohou očekávat deportaci.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy