Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Lidé stále mohou žádat o průkaz k volbě prezidenta mimo domovskou obec

Lidé volí v prezidentských volbách.
Lidé volí v prezidentských volbách.
Foto: Mikuláš Křepelka / INCORP images

Lidé, kteří nebudou moci volit ve druhém kole prezidenta ve své domovské obci, si stále mohou požádat o voličský průkaz. Písemnou žádost musí dostat městský nebo obecní úřad v místě trvalého bydliště voliče do pátku 20. ledna 16:00. Lhůta pro osobní podání žádosti končí ve středu 25. ledna. Upozornil na to dnes před novináři ředitel odboru voleb ministerstva vnitra Tomáš Jirovec.

S voličským průkazem mohou lidé hlasovat v kterékoli volební místnosti v Česku i v zahraničí. Prezidentské volební finále se uskuteční v pátek a v sobotu 27. a 28. ledna.

O voličský průkaz bylo možné žádat i pro druhé kolo výběru hlavy státu už před prvním volebním kolem. Vnitro se podle Jirovce setkalo s případy, kdy lidé o dokument žádali ministerstvo, které se je snažilo řešit.

Minulý týden se vnitro zabývalo podle Jirovce dotazy některých voličů na to, že voličské průkazy neobdrželi. Úředníci se podle něho snažili kontaktovat příslušné obecní úřady, aby spolu s Českou poštou a s voličem zásilku dohledali. "V řadě případů se to povedlo," uvedl ředitel volebního odboru. Česká pošta podle něho zveřejnila informaci o dvou desítkách reklamací, velkou většinu z nich se povedlo vyřešit. "V obrovském objemu zásilek nelze vyloučit, že v nějakém případě, jsou to dílčí případy, se doručení nepodaří," poznamenal Jirovec.

Ministerstvo podle něho záležitost nezlehčuje. V návrhu nového zákona o správě voleb díky plánovanému zavedení centrálního seznamu voličů už podle něho nebude podmínka místní příslušnosti městského nebo obecního úřadu pro vydávání voličského průkazu. Voliči si tak budou moci zažádat o průkaz na nejbližším úřadu a hned si dokument vyzvednout. "Od čehož si slibujeme i to, že počet zasílaných zásilek s voličskými průkazy minimálně po území České republiky rapidně klesne," dodal Jirovec.

O voličský průkaz lze zažádat podle dřívějších informací vnitra čtyřmi různými způsoby, nově přes Portál občana. Novinku mohou využít lidé s trvalým bydlištěm v Česku a s osobní datovou schránkou, která je s Portálem občana propojena. Písemně lze požádat obecní úřad o průkaz také přímo z datové schránky nebo písemně s úředně ověřeným podpisem. Vzory žádosti jsou k dispozici na ministerském webu.

Témata:  prezidentské volby 2023 volby

Aktuálně se děje

24. dubna 2024 11:40

Počasí: Meteorologové nadále varují před nočním mrazem v Česku

Každým dnem se blíží očekávané oteplení, ale před námi jsou ještě alespoň dvě mrazivé noci. Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) ve středeční výstraze upozornil, že v noci na čtvrtek a na pátek klesnou teploty pod nulu. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy