Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

MF navrhlo pro příští rok další milostivé léto, týkalo by se nedoplatků daní

Ministerstvo financí, ilustrační fotografie.
Ministerstvo financí, ilustrační fotografie.
Foto: Jan Zýka, EuroZprávy.cz

V Česku by se příští rok mohlo konat další tříměsíční milostivé léto pro dlužníky. Pokud by splatili od začátku července do 2. října nedoplatky na daních, stát by jim odpustil úroky a některé další platby. Drobné nedoplatky do 200 korun by se pak mohly úplně škrtnout. Vyplývá to z návrhu zákona, který zveřejnila na svém webu vláda.

Ministerstvo financí chce tříměsíční akcí ulevit v době zdražování zadluženým domácnostem a chce také snížit zátěž úřadů kvůli takzvaným bagatelním dluhům.

První milostivé léto se v Česku konalo od loňského 28. října do letošního 28. ledna a druhé kolo bude teď od září do konce listopadu. Obě tříměsíční akce se týkají dluhů u veřejných institucí, které vymáhá soudní exekutor. Pokud lidé splatí původní dlužnou částku a odměnu exekutorovi, úroky, penále a další platby se jim odpustí. Exekuční řízení skončí. Daňové nedoplatky se podle podkladů k zákonu obvykle v exekuci nevymáhají, dosavadní milostivá léta se tak využít nedala.

"Návrh zákona usiluje o vytvoření smysluplného nástroje pro podnícení motivace daňových dlužníků k mimořádné úhradě daně (jistiny), eliminaci nedoplatků, jejichž vymáhání není efektivní a hospodárné, a vytvoření jedinečné příležitosti pro jednorázové snížení objemu dluhů jednotlivce," zdůvodnilo svůj záměr ministerstvo financí. Odpuštění příslušenství při splacení větších dluhů a škrtnutí bagatelních nedoplatků u finanční či celní správy označilo za "určitou formu daňové amnestie". Opatření, která jsou mimořádná a jednorázová, by mohly využít desítky tisíc lidí.

Daňové milostivé léto se má podle návrhu týkat jen fyzických, ne právnických osob. Pokud dlužník uhradí původní dluh neboli jistinu, odpustí se mu úrok z prodlení či z posečkané částky, náklady řízení a exekuční náklady s výjimkou hotových výdajů. Podle ministerstva financí není žádoucí odpouštět ale penále či pokuty, které mají sloužit jako trest za neplacení a k vynucení. Milostivé léto se nebude vztahovat ani na cla. Týkat by se mělo jen nedoplatků do letošního 30. června.

Dlužník by musel daňový dluh splatit příští rok od začátku července do 2. října. O odpuštění příslušenství by muset požádat. Částky nad 10.000 korun by se daly srovnat také ve čtyřech splátkách, byl by na to rok do začátku října 2024.

Resort navrhuje také škrtnout nedoplatky na daních i na příslušenství, které nepřesahují 200 korun. Tento krok by byl pro fyzické i právnické osoby. U nedoplatků u daní z nemovitosti to budou částky do 30 korun. Pokud bude mít malých nedoplatků dlužník víc, nesmí jejich součet překročit 1000 korun. O zrušení bagatelních dluhů nebude nutné žádat.

Ministerstvo očekává, že by milostivého léta mohly využít "vyšší desítky tisíc" dlužníků. Předpokládá, že lidé by mohli v milostivém létě splatit stovky milionů. Stovky milionů by pak rozpočet naopak nezískal po odpuštění úroků. Při splacení všech nedoplatků by finanční správa mohla odpustit na příslušenství až 8,3 miliardy korun a celní správa až 1,3 miliardy.

Témata:  Ministerstvo financí České republiky daně

Související

Aktuálně se děje

11:03

Má Andrej Babiš nový vztah? Expremiér poprvé reagoval na spekulace

Ze Slovenska přicházejí do Česka pikantní informace ohledně milostného života expremiéra Andreje Babiš (ANO). Objevily se totiž spekulace o jeho údajném vztahu s jednou slovenskou lékařkou. Babiš už na ně reagoval. Bývalý předseda vlády tvrdí, že jde o totální kravinu. 

Zdroj: Jiří Hrubý

Další zprávy

válka

Komentář

Univerzální mír je iluzorní představa. Svět je konfliktnější než kdy dřív

Od konce druhé světové války se často traduje, že svět žije v míru. Žádné tvrzení však nemůže být dále od reality. Konflikty, války a hybridní hrozby dnes prostupují celou planetou, a přestože nedochází k masivním globálním střetům, stovky lokálních bojů, kybernetických útoků a dezinformačních kampaní dokazují, že pojem „mír“ je spíše relativní než univerzální.