Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Ministerstvo se omluvilo Šarapatkovi. Prezident Zeman ho svým výrokem dehonestoval

Ilustrační foto
Ilustrační foto
Foto: Jan Zýka, EuroZprávy.cz

Ministerstvo financí se omluvilo za výrok prezidenta Miloše Zemana o jeho bývalém poradci Zdeňku Šarapatkovi. Soudem nařízenou omluvu dnes zveřejnilo na svém webu a uvedlo, že ve středu ji Šarapatkovi poslalo.

Prezident v listopadu 2017 v televizi Barrandov řekl, že Šarapatku vyhodil pro neschopnost, ten ale z úřadu vlády v době, kdy byl Zeman premiérem, odešel po dohodě. Omlouvá se ministerstvo financí, protože hlavu státu přímo zažalovat nelze.

"PaedDr. Zdeněk Šarapatka, Ph.D nebyl Úřadem vlády ČR vyhozen pro neschopnost, neboť jeho pracovní poměr byl v daném případě rozvázán dne 9. října 2000 dohodou uzavřenou mezi PaedDr. Zdeňkem Šarapatkou, Ph.D a Úřadem vlády ČR a to z iniciativy PaedDr. Zdeňka Šarapatky, Ph.D. Česká republika se za tento dehonestující výrok omlouvá," píše se v omluvě. Pod omluvou je podepsán ředitel odboru vnějších vztahů a komunikace ministerstva financí Michal Žurovec.

Omluvu nařídil loni v květnu Obvodní soud pro Prahu 1, jeho verdikt letos v únoru potvrdil pražský městský soud. Nejvyšší soud pak odmítl dovolání ministerstva financí, které žalobě nynějšího člena Rady České televize čelilo. Ministerstvo uvedlo, že mělo povinnost se omluvit písemně prostřednictvím doporučeného dopisu ve znění výslovně stanoveném rozsudkem. Na webu ministerstvo omluvu zveřejnilo "nad rámec rozsudku", doplnilo.

Šarapatka byl poradcem tehdejšího premiéra Zemana v době takzvané kauzy Olovo, kdy v okruhu Zemanových poradců vznikl dokument s plánem diskreditační kampaně proti tehdejší místopředsedkyni Sněmovny Petře Buzkové (ČSSD). Výpověď podle své žaloby Šarapatka zdůvodnil ztrátou důvěry v čestnost, statečnost, pravdomluvnost a otevřený postoj Zemana ve vztahu ke kauze Olovo. "Je to malý krok pro spravedlnost, ale velký skok pro občana (...). Miloš Zeman o mně lhal a musí se omluvit," komentoval v pondělí Šarapatka na twitteru rozhodnutí Nejvyššího soudu.

Zeman už dříve čelil žalobám kvůli svým výrokům. Například v roce 2007 rozhodl soud o tom, že se Zeman musí omluvit novináři Ivanu Brezinovi za výrok, že psal za úplatu články podporující dostavbu jaderné elektrárny Temelín. V roce 2000, téměř tři roky po soudním rozhodnutí, se Zeman omluvil někdejšímu spolustraníkovi Jozefu Wagnerovi za prohlášení, že ho po vyloučení z ČSSD nechtěli přijmout ani komunističtí poslanci. V červnu 2000 zveřejnil Zeman na příkaz soudu v televizi Nova omluvu místopředsedovi ODS Miroslavu Mackovi. Prohlásil o něm, že zprivatizoval v roce 1992 Knižní velkoobchod díky intervenci některých politických činitelů a privatizaci označil za "jednoznačné tunelování".

Témata:  Miloš Zeman Ministerstvo financí České republiky Zdeněk Šarapatka prezident ČR

Související

Aktuálně se děje

9:02

Ukrajina může poprvé použít ATACMS a Storm Shadow na ruském území. Změní tak průběh války?

Spojené státy poprvé povolily Ukrajině použít rakety dlouhého doletu ATACMS k útoku na území Ruska. Tento krok znamená zásadní změnu americké politiky, která dosud zakazovala využití těchto zbraní mimo ukrajinské území, obzvláště na mezinárodně uznaném ruském území. Rozhodnutí Washingtonu bylo přijato navzdory obavám z eskalace války. Co vedlo ke změně postoje USA a jaké důsledky mohou tyto útoky mít? Na to odpověděl server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Vláda ČR

Sport dostane stovky milionů na obnovu po povodních, rozhodla vláda

Národní sportovní agentura dostane 850 milionů korun na pomoc sportovním organizacím, jejichž majetek zničily či poškodily zářijové povodně. Uvolnění peněz z rozpočtové rezervy schválila vláda středečním jednání. Odsouhlasila také další rozšíření pomoci českým exportérům obchodujícím s Ukrajinou, poskytované formou pojištění vývozních úvěrových rizik Exportní garanční a pojišťovací společností a schválila i spuštění úvěrového programu Národní rozvojové banky pro podnikatele postižené povodněmi.