Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

MŠMT vyčíslilo náklady na uprchlíky z Ukrajiny zatím na jednotky milionů korun

Uprchlíci z Ukrajiny na pražském hlavním nádraží.
Uprchlíci z Ukrajiny na pražském hlavním nádraží.
Foto: Mikuláš Křepelka / INCORP images

Téměř tři měsíce od ruského vpádu na Ukrajinu je podle ministerstva školství možné vyčíslit náklady na začleňování ukrajinských uprchlíků do českých škol zatím v jednotkách milionů korun. Přesnější informace bude mít úřad na přelomu června a července. Tiskové oddělení ministerstva to uvedlo na dotaz ČTK. Aktualizovaný přehled o počtech Ukrajinců ve školách úřad neposkytl, slouží podle něj hlavně pro účely Ústředního krizového štábu (ÚKŠ) a krajů. Další strategie a financování integrace běženců bude podle resortu záviset na vývoji konfliktu na Ukrajině.

Žáci z Ukrajiny začali do českých škol přicházet po začátku ruského útoku na Ukrajinu 24. února. Podle výsledků průzkumu ministerstva školství chodilo k 7. dubnu do mateřských škol 3310 ukrajinských dětí a 23.204 do škol základních. Školky měly ještě kolem 12.900 volných míst a základní školy přibližně 150.500. Podle ministra školství Petra Gazdíka (STAN) je nyní v Česku zaregistrovaných asi 130.000 ukrajinských dětí, které by měly jít do škol od září. Některé z nich se ale už zase mohly vrátit na Ukrajinu. Kolik jich je v ČR ve skutečnosti, se tedy nyní přesně neví.

Celkový přehled o nákladech za uprchlickou vlnu ministerstvo v tuto chvíli nemá. "Zatím lze náklady vyčíslit na jednotky milionů korun. Informace z rozpisu od krajských úřadů budeme mít až na přelomu června a července," uvedla mluvčí úřadu Aneta Lednová. Peníze podle ní dosud šly například na překlady textů pro jednotné přijímací zkoušky z češtiny do ukrajinštiny a angličtiny či na vzdělávání Ukrajinců v soukromých školách.

Vláda na konci března schválila na integraci běženců z Ukrajiny do konce srpna zvýšení rozpočtu ministerstva školství o 5,2 miliardy korun. Na kurzy češtiny a adaptační skupiny pro ukrajinské žáky pak ministerstvo začátkem dubna vypsalo dotace ve výši 1,4 miliardy korun. Žadatelé se o peníze mohou hlásit do 31. května.

Jaký zájem o dotace na jazykové kurzy a adaptační skupiny ministerstvo registruje, Lednová neupřesnila. "Výzvy nebyly dosud uzavřeny, jde tedy o předčasný dotaz," řekla. Přesněji se nevyjádřila ani k tomu, jak se ve školách od dubna změnil počet uprchlíků. "V tomto ohledu probíhá kontinuální monitoring, informace ale slouží v tuto chvíli především pro ÚKŠ a kraje," vysvětlila.

Podle vyjádření ministra vnitra Víta Rakušana (STAN) z minulého týdne pobývá nyní na území Česka zhruba 200.000 uprchlíků. Zemi tak patrně opustilo zhruba 140.000 osob, protože dosud vydala přibližně 350.000 víz dočasné ochrany. Přesný přehled o přítomných uprchlících vláda postrádá kvůli tomu, že ČR není hraniční zemí schengenského prostoru. Lepší přehled by měly české úřady získat s koncem května, kdy se má spustit celoevropský IT systém.

Témata:  Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy České republiky uprchlíci

Související

Aktuálně se děje

30. března 2025 20:08

Zemřel Jiří Havel, herec známý z televize i dabingu

Českou hereckou obec zasáhla smutná zpráva. Ve věku 83 let zemřel Jiří Havel, který se v poslední době potýkal s nemocí. Havel byl publiku známý z divadla, televize i dabingu. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Ilustrační foto

Žloutenka v Česku na vzestupu. Odborníci varují před dalším šířením

Česká republika čelí významnému nárůstu počtu případů virové hepatitidy A, známé jako infekční žloutenka či nemoc špinavých rukou. Podle údajů Státního zdravotního ústavu bylo do 28. března 2025 zaznamenáno již 320 případů této nemoci. Tento alarmující trend navazuje na loňský rok, kdy bylo v zemi evidováno 636 nakažených, přičemž dva lidé nákaze podlehli. Vývoj naznačuje, že se infekce šíří napříč celou republikou a podle dat Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) je patrný nárůst i v dalších zemích světa.