Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Muž žádal o milost prezidenta hlavně kvůli práci v armádě

Ministerstvo spravedlnosti ČR
Ministerstvo spravedlnosti ČR
Foto: Mikuláš Křepelka / INCORP images

Muž, kterému prezident Miloš Zeman udělil v polovině prosince milost, skočil v srpnu do Hostivařské přehrady pro tonoucí ženu. Doplaval k ní, vytáhl ji na břeh a zahájil resuscitaci. Bez jeho pomoci by pravděpodobně nepřežila. O zahlazení odsouzení žádal zejména kvůli práci v armádě. Vyplývá to z přípisu, který Hradu poslala ministryně spravedlnosti Marie Benešové (za ANO) a který si ČTK vyžádala na základě zákona o svobodném přístupu k informacím.

Bývalý důstojník policejní ochranné služby byl odsouzen za pokus o těžké ublížení na zdraví a výtržnictví k tříletému podmíněnému trestu a k zákazu vstupu na sportovní a kulturní akce. V roce 2017 se zapojil do hromadné potyčky. Zaklekl při ní a pěstí minimálně dvakrát uhodil do obličeje muže, který skončil se zraněním hlavy v nemocnici.

"Žadatel podal žádost o milost sám, uvádí, že byl odsouzen i přes rozpory v provedeném dokazování, dále tvrdí, že se jednalo o hromadnou rvačku, bylo zraněno více osob a iniciátoři této rvačky nijak potrestáni nebyli, uvedlo ministerstvo. Muž podle nich trval na tom, že se do potyčky sice zapojil, skutku, ze kterého je viněn, se však nedopustil.

Bývalý policista byl osobním ochráncem dvou ministrů vnitra. Poté, co řady policistů opustil, nastoupil k armádě. Práci však musel kvůli pravomocnému odsouzení opustit. "Žadatel je přesvědčen o tom, že dopad uloženého trestu na jeho profesní život je neadekvátní. Chtěl by vykonávat svou vysněnou práci a sloužit své zemi, neboť má elitní výcvik," napsalo ministerstvo spravedlnosti.

Prezident muži prominul podmíněný trest a zbytek trestu zákazu vstupu na sportovní, kulturní a jiné společenské akce, které mu byly uloženy. Odsouzení také zahladil. Přihlédl k tomu, že do zmíněné události vedl řádný život, příkladně vykonával své povolání, a navíc svojí pohotovou reakcí a poskytnutím první pomoci zachránil život tonoucí ženě, uvedl již dříve Zemanův mluvčí Jiří Ovčáček.

Zeman se rozhodl udělit milost z humanitárních důvodů, i když omilostněný nesplňuje podmínky, které si prezident v minulosti stanovil, protože není ve vážném zdravotním stavu. Zeman zatím udělil 17 milostí.

Témata:  milost prezidenta Miloš Zeman Marie Benešová Ministerstvo spravedlnosti ČR život

Aktuálně se děje

18. června 2024 17:36

17. června 2024 18:30

Univerzita nesouhlasí s odložením případu střelby na FF UK

Univerzita Karlova (UK) v pondělí podá stížnost proti policejnímu usnesení o odložení případu tragického prosincového útoku v budově Filozofické fakulty. Při střelbě zemřelo 14 lidí.

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy