Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

MZV tlumočilo ruskému velvyslanci rozhořčení nad porušením mezinárodního práva

Ministerstvo zahraničních věcí
Ministerstvo zahraničních věcí
Foto: Lukáš Henzl, EuroZprávy.cz

Náměstek ministra zahraničí Martin Smolek dnes ruskému velvyslanci Alexandru Zmejevskému tlumočil rozhořčení České republiky nad porušením mezinárodního práva, kterého se Rusko dopustilo uznáním nezávislosti dvou separatistických republik na východě Ukrajiny. Novinářům to řekl ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti).

Tento týden Rusko uznalo povstaleckou Doněckou a Luhanskou republiku a prezident Vladimir Putin nařídil vyslat do těchto republik ruskou armádu, která tam podle něj má zajistit mír.

Dvě samozvané republiky se nacházejí na území Ukrajiny, Rusko porušilo její územní suverenitu a proti tomu česká diplomacie důrazně protestovala, sdělil ministr.

Země Evropské unie se kvůli porušení svrchovanosti Ukrajiny v úterý jednomyslně shodly na přijetí sankcí vůči Moskvě. Oznámily je také Spojené státy, Británie, Austrálie či Japonsko.

Velvyslanec odmítl obvinění z agrese a porušení mezinárodního práva

Ruský velvyslanec v Praze Alexandr Zmejevskij během dnešního předvolání na české ministerstvo zahraničí odmítl "nepodložená obvinění" Moskvy z agrese vůči Ukrajině i tvrzení české strany a jeho západních spojenců, že Rusko uznáním samozvaných republik proruských separatistů na území Ukrajiny porušilo mezinárodní právo.

Ruské velvyslanectví v prohlášení Česku doporučilo, aby místo vyhrožování dalšími sankcemi stejně jako další "sponzoři" Kyjeva spíše usilovali o to, aby "zkrotili agresivní zápal ukrajinské strany a nasměrovali situaci k politickému a diplomatickému řešení". Ruští diplomaté poukázali na odpovědnost západních zemí, které podle nich sedm let povzbuzovaly Kyjev, aby neplnil minské dohody, zabíjel civilisty a páchal teroristické útoky na území obou republik. Připomněli i nedávné rozhodnutí Česka dodat Ukrajině víc než 4000 dělostřeleckých granátů, "čímž se Praha tak chlubí".

Náměstek ministra zahraničí Martin Smolek dnes v Černínském paláci tlumočil ruskému velvyslanci rozhořčení České republiky nad porušením mezinárodního práva, kterého se Rusko dopustilo uznáním nezávislosti dvou separatistických republik na východě Ukrajiny. Česko podporuje tvrdé sankce vůči Moskvě s cílem odradit ho od další agrese vůči sousední zemi.

"Důrazně jsme odmítli jako nepodložená obvinění Ruska z přípravy 'agrese vůči Ukrajině' a fámy o vstupu ruských jednotek na ukrajinské území," uvádí se ve vyjádření ruské ambasády v Praze.

Velvyslanec dnes předal zástupcům ministerstva zahraničí materiály, které podle Ruska jasně svědčí o porušování minských dohod ze strany Ukrajiny, i desítky fotografií obětí zločinů, které podle velvyslanectví spáchali ukrajinští vojáci a nacionalisté na civilistech v obou samozvaných republikách na Donbasu. "Situaci, kdy došlo k hrubému porušení jazykových, vzdělávacích a kulturních práv části obyvatel země, by měli znát i Češi ze svých vlastních historických zkušeností," uvedlo ruské velvyslanectví.

Tento týden Rusko uznalo povstaleckou Doněckou a Luhanskou republiku a prezident Vladimir Putin nařídil vyslat do těchto republik ruskou armádu, která tam podle něj má zajistit mír. Dvě samozvané republiky se nacházejí na území Ukrajiny, Rusko porušilo její územní suverenitu, proti čemuž dnes česká diplomacie na setkání s ruským velvyslancem důrazně protestovala.

Země Evropské unie se kvůli porušení svrchovanosti Ukrajiny jednomyslně shodly na přijetí sankcí vůči Moskvě. Sankce oznámily také Spojené státy, Kanada, Británie, Austrálie či Japonsko.

Témata:  Ministerstvo zahraničních věcí České republiky Rusko Ukrajina

Související

Aktuálně se děje

21. listopadu 2024 13:49

Mezinárodní trestní soud vydal zatykače na Netanjahua a Gallanta

Mezinárodní trestní soud (ICC) vydal zatykače na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta kvůli údajným válečným zločinům. Soud, který sídlí v Nizozemsku, podle CNN uvedl, že má „rozumné důvody“ se domnívat, že Netanjahu nese trestní odpovědnost za válečné zločiny, mezi něž patří „použití hladovění jako metody války“, stejně jako za „zločiny proti lidskosti zahrnující vraždy, pronásledování a jiné nelidské činy“.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy