reklama

Na základě zákona navrhl ruský ministr obrany Sergej Šojgu trestní stíhání lidí, kteří sochu nechali odstranit. Starosta Prahy 6 Ondřej Kolář (TOP 09) vyzval českou diplomacii, aby se proti tomu ohradila.

"Přemístění památníku neporušuje žádnou z platných mezinárodních smluv mezi ČR a Ruskou federací," sdělila mluvčí ministerstva zahraničí Zuzana Štíchová. Už dříve česká diplomacie uvedla, že pokud bude socha umístěna na důstojném místě, dostojí Česko svým závazkům z Česko-ruské smlouvy o přátelských vztazích z roku 1996. Podle Prahy 6 by socha měla být umístěna v připravovaném Muzeu paměti 20. století.

Kromě smlouvy o přátelských vztazích uzavřelo Česko s Ruskem v roce 1999 i dohodu o vzájemném udržování válečných hrobů. Podle loňského vyjádření ministerstva obrany se ale dohoda nevztahuje na Koněvovu sochu v Praze 6, protože sovětský maršál nezahynul ve válce.

Šojgu navrhl stíhání lidí zodpovědných za odstranění sochy na základě nového ruského zákona, který v úterý podepsal ruský prezident Vladimir Putin. Podle normy hrozí až pěti lety vězení pachatelům poškozování válečných hrobů a pomníků, a to jak v Rusku, tak v zahraničí.

"Co se týče nové ruské legislativy, v tuto chvíli neznáme detaily, proto ji nemůžeme podrobněji komentovat. V nejbližší době ji budou blíže studovat právníci," uvedla Štíchová k ruskému zákonu.

Kolář dnes poslal ministru zahraničí Tomáši Petříčkovi (ČSSD) dopis, v něž žádá, aby se diplomacie proti Šojguovým krokům důrazně ohradila. "Není možné, aby jakýkoliv oficiální představitel kteréhokoliv státu světa kriminalizoval svobodné rozhodnutí demokraticky zvoleného zastupitelstva suverénní obce v České republice. Takové chování nemůžeme tolerovat a nesmí zůstat bez odezvy," uvedl v dopisu.

Mluvčí prezidenta Miloše Zemana Jiří Ovčáček vyjádřil pro krok ruského ministra pochopení. "Nenávist vždy plodí další nenávist, na to bychom měli pamatovat nejen v těchto svátečních dnech. Odstranění sochy osvoboditele Osvětimi a ČSR tak vyvolalo zrcadlovou reakci," napsal ČTK.