Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Na schůzi k vyslovení nedůvěry Fialově vládě se poslanci sejdou 1. září

Poslanecká sněmovna, ilustrační foto
Poslanecká sněmovna, ilustrační foto
Foto: Mikuláš Křepelka / INCORP images

Na sněmovní schůzi k vyslovení nedůvěry koaliční vládě Petra Fialy (ODS) se poslanci sejdou ve čtvrtek 1. září, začne ve 13:00. Schůzi dnes svolala z podnětu zákonodárců opozičních ANO a SPD předsedkyně Sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09). ČTK to řekl její mluvčí Martin Churavý.

Žádost o svolání schůze podepsalo 74 poslanců, z toho 56 zákonodárců ANO a 18 SPD. Vzhledem ke sněmovní koaliční většině je pravděpodobné, že pokus o vyslovení nedůvěry kabinetu nebude úspěšný.

Důvodem opozičního kroku je aféra kolem kontaktů nového ředitele civilní rozvědky Petra Mlejnka s podnikatelem Michalem Redlem obviněným v pražském korupčním případu Dozimetr a složitá hospodářská situace, kterou kabinet podle opozice neřeší.

Podnět k vyslovení nedůvěry vládě musí podepsat podle jednacího řádu nejméně 50 poslanců. Předsedkyně Sněmovny pak musí schůzi svolat neprodleně.

K tomu, aby kabinet padl, musí se pro nedůvěru vyslovit nadpoloviční většina všech poslanců, tedy nejméně 101. Opoziční ANO a SPD mají v plné sestavě 92 hlasů. Vládní tábor ODS, STAN, KDU-ČSL, TOP 09 a Pirátů má 108 hlasů.

Z dosavadních 16 pokusů o vyslovení nedůvěry vládě uspěl zatím pouze jeden v březnu 2009. K opozici se při hlasování o vládě Mirka Topolánka v době českého předsednictví EU připojili čtyři koaliční poslanci, takže získala potřebných 101 ze 197 hlasů. V minulém volebním období odolal menšinový kabinet Andreje Babiše (ANO) třem hlasováním o vyslovení nedůvěry.

Témata:  Poslanecká sněmovna Parlamentu České republiky vláda ČR

Související

Aktuálně se děje

14:10

Kim Kardashian čelí kritice: Překročila hranice?

Kim Kardashian čelí kritice za reklamu na značku Skims, kde pózuje s růžencem kolem krku. Sociální sítě zaplavily reakce označující tento krok za neuctivý a marketingově vypočítavý. Reklama vyvolala vášnivou debatu a požadavky na omluvu.

Zdroj: Zdeněk Tuhý

Další zprávy