Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Na schůzi k vyslovení nedůvěry Fialově vládě se poslanci sejdou 1. září

Poslanecká sněmovna, ilustrační foto
Poslanecká sněmovna, ilustrační foto
Foto: Mikuláš Křepelka / INCORP images

Na sněmovní schůzi k vyslovení nedůvěry koaliční vládě Petra Fialy (ODS) se poslanci sejdou ve čtvrtek 1. září, začne ve 13:00. Schůzi dnes svolala z podnětu zákonodárců opozičních ANO a SPD předsedkyně Sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09). ČTK to řekl její mluvčí Martin Churavý.

Žádost o svolání schůze podepsalo 74 poslanců, z toho 56 zákonodárců ANO a 18 SPD. Vzhledem ke sněmovní koaliční většině je pravděpodobné, že pokus o vyslovení nedůvěry kabinetu nebude úspěšný.

Důvodem opozičního kroku je aféra kolem kontaktů nového ředitele civilní rozvědky Petra Mlejnka s podnikatelem Michalem Redlem obviněným v pražském korupčním případu Dozimetr a složitá hospodářská situace, kterou kabinet podle opozice neřeší.

Podnět k vyslovení nedůvěry vládě musí podepsat podle jednacího řádu nejméně 50 poslanců. Předsedkyně Sněmovny pak musí schůzi svolat neprodleně.

K tomu, aby kabinet padl, musí se pro nedůvěru vyslovit nadpoloviční většina všech poslanců, tedy nejméně 101. Opoziční ANO a SPD mají v plné sestavě 92 hlasů. Vládní tábor ODS, STAN, KDU-ČSL, TOP 09 a Pirátů má 108 hlasů.

Z dosavadních 16 pokusů o vyslovení nedůvěry vládě uspěl zatím pouze jeden v březnu 2009. K opozici se při hlasování o vládě Mirka Topolánka v době českého předsednictví EU připojili čtyři koaliční poslanci, takže získala potřebných 101 ze 197 hlasů. V minulém volebním období odolal menšinový kabinet Andreje Babiše (ANO) třem hlasováním o vyslovení nedůvěry.

Témata:  Poslanecká sněmovna Parlamentu České republiky vláda ČR

Související

Aktuálně se děje

9:41

Zemřela Eliška Wagnerová, výrazná osobnost polistopadové české justice

Českou justici zasáhla během víkendu smutná zpráva. Ve věku 76 let zemřela někdejší místopředsedkyně Ústavního soudu či bývalá předsedkyně Nejvyššího soudu Eliška Wagnerová. Je považována za jednu z nejvýznamnějších osobností novodobých českých právních dějin.

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy