Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Nemáte koule! Úplně zdravý Zeman jde do nemocnice... Ondřej Neff zasadil tvrdou dánu

Miloš Zeman
Miloš Zeman
Foto: Reprofoto

Český spisovatel a novinář Ondřej Neff se diví tomu, co se poslední dobou děje kolem prezidenta Miloše Zemana. Poukazuje na to, jak hlava státu na jedné straně absolvovala takzvaný rekondiční pobyt, ale na druhé straně se z Hradu ozývají hlasy, že by prezident rád dostal více pravomocí. Nabízí ale cestu, jak to všechno vyřešit.

Neff se ve svém deníku Neviditelný pes pozastavuje nad současnou situaci kolem Miloše Zemana. A dokonce nabízí cestu, jak se z této zvláštní situace dostat.

„Úplně zdravý prezident Zeman jde do nemocnice, aby byl ještě zdravější. Zároveň žádá více pravomocí, konkrétně chce, aby mohl předkládat návrhy zákonů. To je zjevné nepochopení základních principů rozdělení moci na moc zákonodárnou, výkonnou a soudní,“ shrnuje současnou situaci Neff.

Připomíná také, že se na druhé straně mluví o tom, že by měla být přímá volba prezidenta zrušena. „Ze sněmovny, která právě pominula příležitost jak nastavit expandujícímu prezidentovi mantinely, vzešla protiiniciativa: Což kdyby se rušila přímá volba prezidenta?“ táže se Neff.

Připomíná, že tento druh volby státu byl zaveden v unikátní situaci, kdy byla Poslanecká sněmovna rozdělena na dvě půlky. „O výsledku se rozhodovalo někde na hajzlu. Taková situace není a pravděpodobně už nikdy nebude. Ty důvody, proč zbabělí poslanci zpotvořili paskvilním způsobem ústavu, pominuly. Mají možnost to napravit. Prostě vrátit ústavu tam, kde byla,“ navrhuje spisovatel.

Obává se ale, že tato varianta neprojde tak snadno, protože ji politici nepodpoří. „Na to ale nemají koule. Jako na nic,“ posteskl si na závěr Neff.

Témata:  Ondřej Neff Miloš Zeman prezident ČR politika Ústava České republiky

Související

Aktuálně se děje

25. ledna 2026 16:49

Policie našla podezřelého z útoku na kancelář Ivana Bartoše

Policie vypátrala muže, který v pátek zaútočil na středočeskou kancelář poslance Ivana Bartoše (Piráti). Podle politika zničil sekerou výlohu. Strážci zákona podezřívají dotyčného z poškození cizí věci a výtržnictví. Muži tak hrozí o trest odnětí svobody. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Petr Pavel a Andrej Babiš

Proč Petr Pavel ruší schůzky s politiky? Babiš vysvětlil, proč nedorazil na Hrad

Prezident Petr Pavel se rozhodl zrušit plánované pondělní setkání nejvyšších ústavních činitelů na Pražském hradě. Oficiální vyjádření Hradu uvádí, že k tomuto kroku došlo poté, co někteří účastníci nebyli schopni dorazit včas, a to ani po předchozím posunutí začátku jednání. Pro schůzku, která měla být zásadním momentem pro stabilitu vztahů mezi hlavou státu a novou vládou, se nyní bude hledat náhradní termín.