reklama

Neff se ve svém deníku Neviditelný pes pozastavuje nad současnou situaci kolem Miloše Zemana. A dokonce nabízí cestu, jak se z této zvláštní situace dostat.

„Úplně zdravý prezident Zeman jde do nemocnice, aby byl ještě zdravější. Zároveň žádá více pravomocí, konkrétně chce, aby mohl předkládat návrhy zákonů. To je zjevné nepochopení základních principů rozdělení moci na moc zákonodárnou, výkonnou a soudní,“ shrnuje současnou situaci Neff.

Připomíná také, že se na druhé straně mluví o tom, že by měla být přímá volba prezidenta zrušena. „Ze sněmovny, která právě pominula příležitost jak nastavit expandujícímu prezidentovi mantinely, vzešla protiiniciativa: Což kdyby se rušila přímá volba prezidenta?“ táže se Neff.

Připomíná, že tento druh volby státu byl zaveden v unikátní situaci, kdy byla Poslanecká sněmovna rozdělena na dvě půlky. „O výsledku se rozhodovalo někde na hajzlu. Taková situace není a pravděpodobně už nikdy nebude. Ty důvody, proč zbabělí poslanci zpotvořili paskvilním způsobem ústavu, pominuly. Mají možnost to napravit. Prostě vrátit ústavu tam, kde byla,“ navrhuje spisovatel.

Obává se ale, že tato varianta neprojde tak snadno, protože ji politici nepodpoří. „Na to ale nemají koule. Jako na nic,“ posteskl si na závěr Neff.

Loading...

3 komentáře (Poslední 22.10. 07:51) Napište svůj názor

reklama