Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

O dalším postupu při projednávání pandemické novely má být jasno v úterý

Poslanecká sněmovna, ilustrační foto
Poslanecká sněmovna, ilustrační foto
Foto: Mikuláš Křepelka / INCORP images

O dalším postupu při projednávání sporné novely pandemického zákona, kterou ve čtvrtek zamítl Senát, by mělo být jasno v úterý. Na dotaz ČTK to dnes řekla předsedkyně Sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09). O projednávání předlohy s ní dnes jednali šéfové koaličních poslaneckých klubů.

Ke konečnému závěru nedospěli, řekl ČTK předseda klubu KDU-ČSL Marek Výborný. K otázce, kterou budou konzultovat i s předsedy koaličních stran, se chtějí vrátit pravděpodobně v pondělí a o den později návrh předložit sněmovnímu grémiu.

Předsedové klubů pětikoalice dnes probrali varianty, které přicházejí v úvahu. "Nedošli jsme k finálnímu závěru,“ řekl ČTK Výborný. Na žádost klubů prověří legislativní odbor Sněmovny, zda jsou jednotlivé alternativy v souladu s jednacím řádem. Koaliční kluby se podle Výborného rozhodnou o dalším postupu pravděpodobně v pondělí a návrh předloží v úterý grémiu komory.

Ministerstvo zdravotnictví podle mluvčího Ondřeje Jakoba předpokládá, že poslanci Senát přehlasují. "Potom bude možné vyhlásit pandemickou pohotovost, pravděpodobně na první dva týdny března. Potom podle situace," řekl ČTK Jakob. Není podle něj možné prodloužit pandemickou pohotovost za 28. únor podle zákona, který k tomuto datu beze změny skončí. Pro přehlasování Senátu je nutných 101 hlasů, koalice jich má při kompletní účasti 108.

Výborný doplnil, že koaliční strany k věci nyní přistupují s maximální odpovědností. "Víme, že ten zákon projednat musíme, proto jsme se ráno radili, jak postupovat,“ řekl. Poukázal na to, že příští pátek začne Sněmovna projednávat státní rozpočet na letošní rok a koalice nechce jeho projednávání ohrozit. Zdůraznil však, že Sněmovna musí rozhodnout do konce února, kdy účinnost pandemického zákona bez novely skončí.

Pro zákony vrácené Senátem platí lhůta deset dní, než je poslanci můžou projednat. Jak ale potvrdila předsedkyně Sněmovny, u zákonů v režimu legislativní nouze, což platí i pro pandemickou novelu, tato lhůta neplatí. Nejbližší schůze Sněmovny začne v úterý odpoledne.

Novela především rozšiřuje možnosti vydávání protikoronavirových opatření a prodlužuje rovněž účinnost zákona z konce února na konec listopadu. Senátoři ale i její další kritici poukazují na možnou protiústavnost některých ustanovení a kritizovali právě zrychlené schvalování ve stavu legislativní nouze. Stav legislativní nouze umožňuje ve Sněmovně projednat a schválit zákon třeba i během jednoho dne včetně případných pozměňovacích návrhů.

Jednání Sněmovny o předloze na začátku února trvalo víc než 35 hodin. Důvodem byly rozsáhlé projevy poslanců SPD, kteří se snažili přijetí novely zabránit. Situace se bude zřejmě opakovat. "SPD bude opět tvrdě obstruovat pandemický zákon, který se vrací ze Senátu do Sněmovny. Senát pandemický zákon po velkém vytrvalém tlaku SPD zamítl. Plně se potvrdilo tvrzení SPD, které jako jediné tento zákon vládní pětikoalice ve Sněmovně obstruovalo, že je pandemický zákon zmetek a je ho potřeba zrušit," sdělil dnes ČTK předseda SPD Tomio Okamura.

Témata:  zákony Poslanecká sněmovna Parlamentu České republiky

Související

Aktuálně se děje

12:24

Počasí zaúřaduje. K intenzivnímu sněžení se přidá i další jev

Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy