Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Online vzdělávání odstartovalo s problémy. Žáci se učili vypínat a zapínat mikrofony

Ilustrační foto
Ilustrační foto
Foto: Pixmac

S drobnými technickými problémy dnes začala distanční výuka na 1. základní škole v Říčanech u Prahy. Velkou část první hodiny zabralo seznamování s aplikací G Suite, děti se učily hlavně zapínat a vypínat mikrofony. Zpočátku proto narušovaly vyučování nejrůznější ruchy a šumy.

Ne všem se také hned podařilo připojit nebo měli potřebné vybavení, několik žáků se výuky neúčastnilo a jejich rodiče poslali omluvenky. Důvodem neúčasti byl třeba i výpadek elektřiny.

"Děti, jste už velké, tak tady nebudeme pískat a zkoušet si různé zvuky, to si dělejte později po telefonu," zahájila vyučování napomenutím učitelka ve třetí třídě. Výrazně lepší kázeň byla mezi prvňáky, což bylo dáno i větším zapojením rodičů.

Zatímco starší děti s učitelkou komunikovaly od začátku samostatně, distanční výuka prvňáků se minimálně zkraje neobešla bez asistence rodičů. Někteří dokonce vstupovali do výkladu a upozorňovali na další možnosti aplikace, které by podle nich bylo během výuky užitečné použít, například na sdílení obrazovky.

Někteří rodiče se omlouvali, že nemají notebook s kamerou, a jejich děti se proto on-line výuky účastní jen přes mikrofon. Rodiny, které nemají potřebné technické zázemí, měly tuto skutečnost nahlásit třídním učitelům. Říčanská škola však podle ředitele ještě nemá k dispozici nové notebooky, a tak je zatím žákům nemůže poskytnout.

On-line výuka na prvním stupni 1. ZŠ je každý den od 8:00 do 11:00, na druhém stupni od 9:00 do 12:00. Učitelé védou výuku z domova i ze školy.

Učitelky on-line: Sladit výuku s domácností je náročné

Učitelky po uzavření prvních stupňů základních škol řídí výuku většinou z domova, na své vlastní děti však mají čas až odpoledne. Technicky se to podle nich zvládnout dá, náročná je nejvíce sociální izolace.

"Jeden syn má 11 a druhý devět, takže už jsou víceméně samostatní, zvyklí v domácnosti pomáhat a chápat, že se musí celé dopoledne zabavit sami a že jejich 'čas' přijde až odpoledne. Během pracovní doby, kdy já jsem on-line a manžel v práci, nemám možnost se jim věnovat a řešit jejich problémy a to ani studijní," řeka dnes ČTK učitelka druhého stupně jedné z přerovských základních škol. Podotkla přitom, že i příprava na on-line výuku zabere více času, který dohání po večerech.

Podobné zkušenosti má i její kolegyně, matka synů ve věku devět a 12 let. Vyřešit musela už během jarní krize techniku pro sebe na on-line výuku, ale i pro oba své školáky. "Mladšímu synovi jsme zprovoznili starší mobil, ten mu tehdy stačil. Technicky to tedy zajistit šlo. Sladit ale chod domácnosti a on-line výuku bylo náročné," řekl ČTK jedna z učitelek z přerovské základní školy. Podle pedagožky je stejně jako na jaře i nyní nemožné vlastním dětem dopoledne s výukou pomáhat, učí buď on-line, opravuje úkoly, zadává práci nebo vyřizuje maily rodičů. Děti tak přicházejí na řadu až odpoledne, dodala.

Sladit profesi se školou musejí i další rodiče, kteří zůstávají ode dneška doma s malými školáky. I přesto, že se přechod na distanční výuku čekal, někteří stále řeší komunikační problémy. "V září učitelky ukazovaly dětem, jak instalovat aplikace na on-line výuku, takže vše instalujeme, zkoušíme, vše funguje. V říjnu přijde e-mail ze školy - zadání pro domácí výuku a pracovní listy si vyzvedněte ve vestibulu školy," posteskla si jednačtyřicetiletá matka dvou dětí z prvního stupně jedné z olomouckých základních škol. ČTK přitom popsala, jak se kvůli zadání musela dvakrát vydat do školy. Ve vestibulu našla nakonec na zemi hromady papírů bez označení; zadání výuky na tento týden bylo ofoceno z úkolníčku některého z žáků.

Témata:  počítače učitelé koronavirus (coronavirus) COVID-19 školství

Související

Aktuálně se děje

3:50

Počasí připraví situaci, která může překvapit řidiče. V pátek ráno si dejte pozor

Moravané a Slezané se v pátek ráno mohou těšit na sněhovou nadílku, avizují meteorologové. Od středečního dopoledne platí příslušná výstraha, která však nejde úplně do detailu. Podle expertů sice nepůjde o extrémní situaci, ale zejména řidiči by si měli dávat pozor. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Vláda ČR

Sport dostane stovky milionů na obnovu po povodních, rozhodla vláda

Národní sportovní agentura dostane 850 milionů korun na pomoc sportovním organizacím, jejichž majetek zničily či poškodily zářijové povodně. Uvolnění peněz z rozpočtové rezervy schválila vláda středečním jednání. Odsouhlasila také další rozšíření pomoci českým exportérům obchodujícím s Ukrajinou, poskytované formou pojištění vývozních úvěrových rizik Exportní garanční a pojišťovací společností a schválila i spuštění úvěrového programu Národní rozvojové banky pro podnikatele postižené povodněmi.