Od začátku shromažďování dat v roce 1985 bylo v ČR podle dat Státního zdravotního ústavu zaznamenáno 4100 lidí nakažených HIV a 783, u kterých propuklo onemocnění AIDS. Cizinců bylo mezi nimi 509, z oblasti východní Evropy 170 z nich. Ženy mezi nimi tvořily 40 procent.

"První dva měsíce roku 2022 jsou za námi s celkovým počtem 34 nových případů HIV infekce. Je však velkou otázkou co přinese měsíc březen. Lze očekávat nárůst statistik HIV/AIDS, který bude způsoben již dávno diagnostikovanými, a zřejmě i léčenými, uprchlíky z Ukrajiny, a objeví se v našich statistikách," napsal Hlavatý. Ruská invaze na Ukrajinu, která odstartovala uprchlickou vlnu, začala 24. února.

V Česku je podle odhadů asi 300.000 uprchlíků, necelá polovina z nich jsou děti. Z Ukrajiny utíkají jen ženy nebo starší muži, protože na muže v produktivním věku se vztahuje branná povinnost. Na Ukrajině je více než šestnáctkrát vyšší incidence HIV než v České republice, v roce 2020 byla asi 37 případů na 100.000 obyvatel.

Nových případů HIV v ČR bylo v únoru letošního roku zaznamenáno 21, jen čtyři z nich u žen. Z celkového počtu 21 bylo 15 mužů majících sex s muži. Na nové případy se přišlo při vyšetření na jiné zdravotní potíže, pět z nich se nechalo na HIV testovat preventivně a ve třech případech se nákaza ukázala u dárců krve.

Z Ukrajiny uprchly před ruskou invazí více než čtyři miliony lidí, většinou žen a dětí. Převážná část z nich míří do Polska, které eviduje na svém území podle UNHCR přes dva a půl milionu Ukrajinců.

V rámci Evropy jde o nejrychlejší uprchlickou krizi od druhé světové války. Podle serveru The Guardian to uvedl Filippo Grandi, komisař Úřadu Vysokého komisaře Organizace spojených národů pro uprchlíky.

Řada zemí kvůli krizi uprchlíkům otevřela své hranice. Do Česka za první měsíc ruské invaze přišlo přes 300.000 lidí z Ukrajiny a stát schválil zákony, které jim mají usnadnit přístup k práci, zdravotnímu pojištění a ke studiu.

Podobný počet lidí zamířil do Německa, kde dostanou uprchlíci z Ukrajiny ihned povolení k pobytu i k práci a ukrajinské děti mohou okamžitě nastoupit do škol. Dánsko také přijalo zákon, který umožní uprchlíkům z Ukrajiny začít pracovat, chodit do školy a pobírat sociální dávky, a to prakticky ihned po příjezdu do země.

Podobně i Polsko umožní uprchlíkům z Ukrajiny legálně pracovat nebo získat sociální a zdravotní pojištění. Zhruba 100.000 příchozích uprchlíků pak hlásí Rakousko a více než 50.000 Itálie. Skutečné počty ale mohou být vyšší.