Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Kvůli rozvratu zdravotnictví za pandemie umírá více lidí na TBC a AIDS

Lékaři
Lékaři
Foto: Pixabay

Stovky tisíc lidí zemřou na tuberkulózu, protože se jim kvůli rozvratu zdravotnických systémů v době pandemie covidu-19 v chudých zemích nedostane adekvátní lékařské péče.

V nejchudších státech může být přírůstek počtu zemřelých na AIDS či tuberkulózu dokonce vyšší než samotná bilance úmrtí po nákaze koronavirem. Podle agentury Reuters to vyplývá z dnes zveřejněné zprávy Globálního fondu pro boj s AIDS, tuberkulózou a malárií.

Výroční zpráva ženevského fondu za rok 2020 ukazuje, že počet osob léčících se s tuberkulózou v některých zemích klesl o 19 procent, o 11 procent se pak snížily provedené lékařské úkony u lidí s AIDS. Ze tří sledovaných nemocí se péče za loňský rok nezhoršila pouze u malárie.

"Lékařské péče se v roce 2020 dostalo v zásadě o zhruba milion lidí trpících tuberkulózou méně než v roce 2019 a obávám se, že to bude nevyhnutelně znamenat, že zemřou statisíce lidí," řekl Reuters ředitel fondu Peter Sands.

Přestože přesný počet obětí není dosud znám, Sands uvádí, že v některých chudých zemích, například v africkém Sahelu, může zemřít kvůli zhoršené péči o pacienty s tuberkulózou či AIDS více lidí než na samotný covid-19.

Globální fond je sdružení vlád, nevládních organizací a soukromých firem, které ročně posílá více než čtyři miliardy dolarů (85,8 miliardy korun) na boj proti tuberkulóze, malárii a AIDS. Největším dárcem jsou Spojené státy.

Témata:  koronavirus (coronavirus) COVID-19 AIDS (Acquired Immune Deficiency Syndrome) lékaři

Související

Aktuálně se děje

17. ledna 2025 18:12

Konec tranzitu plynu přes Ukrajinu: Co to znamená pro Rusko a EU?

Po více než čtyřiceti letech nepřerušeného toku ruského plynu přes Ukrajinu do Evropy byl 1. ledna 2025 zastaven tranzit plynu přes plynovod Urengoj–Pomary–Užhorod. Tento krok znamená konec jedné éry a přináší závažné ekonomické i geopolitické důsledky pro Rusko, Ukrajinu a Evropu. Navzdory tomu, že ani ruská invaze na Ukrajinu v roce 2022, ani následné ukrajinské protiútoky nedokázaly tranzit narušit, obě strany nebyly schopny uzavřít novou dohodu o přepravě plynu.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy