Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Pavel by neměl problém s administrativními odvody do armády

Petr Pavel
Petr Pavel
Foto: Jan Nebřenský / INCORP images

Prezident Petr Pavel se v dnešním vydání pořadu Za pět minut dvanáct televize Nova přihlásil k myšlence náčelníka generálního štábu Armády ČR Karla Řehky o odvodech do armády. Prezident však výslovně zdůraznil, že odvody jsou administrativním úkonem, který pomáhá státu získat přehled o personální situaci.

Pavel uvedl, že o Řehkou zmíněném problému s nedostatečnou tvorbou armádních záloh se ví už od zavedení profesionální vojenské služby v roce 2005. "Všechny čistě profesionální armády musí řešit nějakým způsobem tvorbu záloh. Třeba Norsko má kombinaci vojenské základní služby s profesionální armádou," poznamenal prezident.

Jako bývalý náčelník armádního generálního štábu konstatoval, že odvody jsou jedním z možných řešení personální situace. "Prvním krokem, který je naprosto bezbolestný, je zavedení administrativního úkonu, kterému se stále ještě říká odvody, a který v mnoha lidech vyvolává už předstupeň zavedení povinné služby," vysvětlil.

Armáda podle Pavla už pod jeho vedením zdůrazňovala, že odvod je čistě administrativním úkonem pro získání základního přehledu o situaci. "Není to nic o tom, kdo a kdy by měl nastoupit k vojenské službě," zmínil.

Hlava státu si nicméně uvědomuje, že jde o citlivé téma. Sám by uvítal věcnou diskuzi o tom, jak je možné připravit větší množství lidí na případnou obranu státu.

"Já prostě chápu, že zmínka náčelníka generálního štábu o možnosti nějakého obnovení povinné služby vyvolává u některých zděšení a některé provokuje přímo k tomu, aby začali náčelníka generálního štábu zatracovat," dodal Pavel.

Témata:  Petr Pavel Armáda České Republiky

Aktuálně se děje

12. dubna 2024 21:14

Lévy: Jsme ve třetí světové válce. Západ dělá stejnou chybu, jako za Hitlera

Francouzský filozof a filmař Bernard-Henri Lévy, významná osobnost ve francouzské intelektuální a politické sféře, varuje, že politici by si měli uvědomit, že svět se momentálně nachází uprostřed třetí světové války. Tato výzva zazněla v jeho nedávném rozhovoru pro web eurointegration.com.ua, kde 75letý Lévy upozornil na naléhavost situace.

Zdroj: Kateřina Skálová

Další zprávy