Ústředním tématem projevu Petra Pavla na zasedání Evropského parlamentu ve Štrasburku byla probíhající válka na Ukrajině. Prezident prohlásil, že Rusko v čele s Vladimirem Putinem nesmí zvítězit. Evropské unii zároveň poděkoval za pomoc s politickou a hospodářskou transformací Česka.
Pavel na úvod projevu poděkoval EU za veškerou podporu pro Česko. "Evropská integrace byla na přelomu minulého století hlavním motorem naší politické a hospodářské transformace. Obnova demokratických institucí, zajištění svobodné politické soutěže, odklon od plánovaného hospodářství - to byly v té době hlavní výzvy," uvedl.
Český prezident zdůraznil, že evropská myšlenka stojí na představě míru založeného na spolupráci. Sílu Evropy vidí v jednotě a různorodosti. "To je klíč k míru a prosperitě. A nikoho nepřekvapí, že to naši nepřátelé vědí. Proto se neustále snaží podkopávat naše morální a demokratické hodnoty, aby nás oslabili," konstatoval.
EU navzdory nálepkám, že je pomalá a neefektivní, podle Pavla prokázala, že je schopna společně čelit výzvám. Zmínil pandemii covid-19, oblasti energetické a potravinové bezpečnosti, spravedlivé zelené a digitální transformace, sankcí vůči Rusku nebo finanční podpory Ukrajině.
Pavel se v projevu k europoslancům věnoval také ruské invazi na Ukrajinu, kterou označil za tupý a cynický pokus vymazat Ukrajinu z mapy. "Během pár hodin se Putin pokusil zničit suverénní stát a podkopat mezinárodní řád. Nezvítězil a nesmí zvítězit," poznamenal a ocenil, jak se evropské státy spojily v otázce pomoci Kyjevu.
Podle prezidenta nesmí dojít k ústupkům, které podkopají ukrajinskou suverenitu a územní celistvost. "Pevně doufám, že se mír na Ukrajinu vrátí. A doufám, že se tak stane brzy. Naděje ale není strategie. Musíme usilovat o uspořádání, které Ukrajině zajistí nezbytné podmínky pro další existenci v trvalém míru a prosperitě. Rusko musí být na Ukrajině poraženo. Rusko se musí stáhnout z ukrajinského výsostného území," podotkl.
Podle Pavla stojí evropská bezpečnost na partnerství a demokracii. "Vytvořili jsme pevnou společnou obrannou a bezpečnostní architekturu, kde NATO a EU tvoří základní stavební kameny. Je zásadní, abychom posílili evropský pilíř v rámci NATO a zlepšili evropskou interoperabilitu," dodal.
Témata: Petr Pavel, EU, Evropský parlament, válka na Ukrajině
Související
15. ledna 2025 10:28
13. ledna 2025 15:45
1. ledna 2025 13:23
24. prosince 2024 14:57
22. prosince 2024 15:51
21. prosince 2024 18:55