reklama

Mezi 70 novými profesory bude 12 žen. Nejvíce profesorů navrhla největší a nejstarší vysoká škola v ČR Univerzita Karlova, a to 25. Osm návrhů předložila Masarykova univerzita a po pěti nových titulech navrhly Vysoká škola ekonomická v Praze a České vysoké učení technické v Praze. Návrhy podalo i 17 dalších škol z celkem 26 veřejných vysokých škol v Česku.

Novými profesory budou tentokrát především lékaři, kterých jsou na seznamu zhruba dvě desítky. O něco méně je odborníků v technických vědách. Zastoupeni jsou dále ekonomové, umělci, chemici, biologové či akademici, kteří se věnují humanitním vědám.

Profesorský titul získá například zvukař Jaroš, který se podílel na vzniku filmů jako Vesničko má středisková, Postřižiny nebo Pelíšky. Mezi dalšími jmény jsou také primář Halaška, přednosta neurochirurgické kliniky Nemocnice u sv. Anny v Brně Radim Jančálek nebo přednosta ortopedické kliniky brněnské nemocnice Martin Repko.

Nový titul získá rovněž Josef Elster z Centra polární ekologie Přírodovědecké fakulty Jihočeské univerzity. Centrum, které Elster vede, je od roku 2017 součástí mezinárodní organizace University of the Artic. Společnost sdružuje nejvýznamnější instituce na světě, které se zabývají vzděláváním a výzkumem Arktidy.

Zeman odmítl na jaře 2015 podepsat jmenovací dekrety tří navržených kandidátů - Ivana Ošťádala a Jiřího Fajta z Univerzity Karlovy a Jana Eichlera z Vysoké školy ekonomické. Odmítnutí Zeman zdůvodnil prohřešky kandidátů z minulosti. Na svém postoji trvá i po vynesení loňského verdiktu Městského soudu v Praze, podle kterého měl o návrzích rozhodnout znovu. Univerzita Karlova proto letos v únoru podala k pražskému městskému soudu dvě správní žaloby. Od začátku kauzy se k Zemanovi dostalo několik seznamů kandidátů na profesorský titul, které schválila vláda. Nikoho dalšího neodmítl.

reklama