Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Pro prezidentského kandidáta Pavla je cíl postup do druhého kola a úspěch v něm

Petr Pavel
Petr Pavel
Foto: Facebook Petr Pavel

Obklopen novináři v malé místnosti obecního úřadu v Černoučku na Litoměřicku dnes vhodil hlas do urny kandidát na prezidenta a jeden z favoritů volby Petr Pavel. Jeho cílem je postup do druhého kola volby a úspěch v něm. Pavel to řekl novinářům, když odvolil. Volil sebe. Chtěl by, aby současné prezidentské volby přinesly návrat ke komunikaci mezi lidmi a skupinami s rozdílnými názory.

"Přímá volba (prezidenta), přestože je hodně kritizovaná, tak láká pozornost veřejnosti. Myslím si, že dnes bychom mohli být určitě přes těch 60 procent," odhadl dnešní voličskou účast. Podotkl, že asi nebude překvapením, že volil sám sebe a vyzval lidi, ať přijdou k volbám a vyjádří svůj názor. Kampaň podle něj byla korektní.

"Situace v zemi není dobrá. Hodně se štěpíme v názorech," řekl na dotaz, proč je důležité jít k volbám. Podotkl, že by různost názorů nevadila, kdyby skupiny s odlišnými postoji byly s to spolu mluvit. "Schopnost komunikace trochu ztrácíme i kvůli přístupu politických špiček ... a teď nemám na mysli současnou vládu," podotkl.

Pavel v obci na dohled od Řípu bydlí několik let a lidé ho tu dobře znají. Jeho manželka Eva je zastupitelkou obce s 256 voliči. Obecní úřad sídlí v budově bývalé školy naproti kostelu. Před volební místností na Pavla čekali místní voliči. Do malé volební místnosti s kamínky se kromě volební komise vměstnali fotografové, kameramani a redaktoři. Pavel přišel s dobrou náladou, novinářům s úsměvem zapózoval. Od volební místnosti se prezidentský kandidát odebere na oběd a pak na pivo, řekl novinářům.

Velký zájem o hlasování dnes nejznámějšího obyvatele obce starostka Lucie Kavánová (SNK Černouček 2022) očekávala. "Uvažovali jsme o přesunu volební místnosti jinam, ale bohužel se topí pouze tady, proto tu jsou podmínky trochu stísněné," řekla ČTK. Předpokládá, že Pavel volby ve svém bydlišti vyhraje. "Je tu hodně oblíbený. Většina lidí říkala, že ho budou volit. Známe ho tu jako veselého člověka, který vtipkuje a je velice komunikativní. A baví se s každým," uvedla starostka obce, která se nachází na samé hranici Ústeckého a Středočeského kraje.

Na volby se pečlivě připravovali členové volební komise. Její předseda Tomáš Fejfar ČTK řekl, že komise absolvovala seminář, zhlédla videa a nastudovala pečlivě všechny materiály. "Trochu překvapením pro nás byla rezignace jednoho z kandidátů, ale informaci o tom tu máme vyvěšenou," uvedl Fejfar. Nervózní z velkého množství novinářů začal být už ve čtvrtek, uvedl. Jeho kolegyně podotkly, že u holiče sice nebyly, ale dlouze přemýšlely o výběru oblečení.

Témata:  prezidentské volby 2023 Petr Pavel

Aktuálně se děje

24. dubna 2024 11:40

Počasí: Meteorologové nadále varují před nočním mrazem v Česku

Každým dnem se blíží očekávané oteplení, ale před námi jsou ještě alespoň dvě mrazivé noci. Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) ve středeční výstraze upozornil, že v noci na čtvrtek a na pátek klesnou teploty pod nulu. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy