reklama

"Provoz se nesoustředil již jen na hlavní přechod v Náchodě, ale rozprostřel se i na ostatní přechody," řekla mluvčí královéhradecké krajské policie Eva Prachařová. Komplikace dnes nebyly ani na hraničních přechodech do Polska v Libereckém kraji, zjistila ČTK.

Volný pohyb je ode dneška možný i na pohraničních turistických stezkách. Například jde o krkonošskou Cestu česko-polského přátelství, která na řadě míst překračuje hranici. Turisté se kvůli omezením od března například nedostali na Sněžku směrem od Luční boudy a směrem z Obřího dolu. Nemohli ani jít po Cestě česko-polského přátelství od Špindlerovky ke Sněžce, kolem Vysokého kola.

Polsko omezení na hranicích zrušilo již v sobotu. Na české straně restrikce padly o půlnoci z neděle na dnešek. Do té doby ještě byl ke vstupu do ČR nutný negativní PCR test. Kdo ho neměl, musel nastoupit karanténu. Opatření platilo i pro Čechy, kteří se rozhodli vyjet do Polska, i jen na krátký výlet.

Policie upozornila, že namátkové kontroly v českém příhraničí i vnitrozemí stále trvají. Policie se podle mluvčí zaměřuje na kontroly občanů ze třetích zemí mimo Schengen, kteří stále musí doložit negativní PCR test nebo nastoupit karanténu. Například se to týká Ukrajinců.

Desítky Čechů se chtěly do Polska na výlet a za nákupy vypravit již v sobotu. Když se u policejních hlídek na hranicích v Náchodě dověděli, že při cestě zpět budou potřebovat PCR test, cestu si rozmysleli a z hranic se vrátili. Podobně se z hranic o víkendu vrátila zpět do Polska řada Poláků.

Podobná situace byla o víkendu na hraničních přechodech s Polskem v Libereckém kraji. Za víkend policisté na přechodech Harrachov, Hrádek nad Nisou a Habartice nepustili z Polska do České republiky 608 lidí ve 200 vozidlech, kteří nesplňovali stanovené podmínky.

"Nejeexponovanějším časem, co se týká počtu osob a vozidel, bylo sobotní dopoledne," uvedla liberecká policie.

Výjimkou v otevření hranic je ale Slezské vojvodství sousedící s Moravskoslezským krajem, které české ministerstvo zdravotnictví nechalo mezi územími s vysokým rizikem nákazy. Lidé, kteří do Česka pojedou z této oblasti, musejí mít nadále povinné negativní testy na nemoc covid-19 nebo musí jít do karantény.

reklama