Opatření proti šíření covidu-19 nejsou podle bývalého ministra zdravotnictví Romana Prymuly dost silná. Zpřísnění ale nepomůže, protože se nebude respektovat, řekl dnes v České televizi. Naopak pomoci by v současné době mohly kompenzace, směřovat by měly k lidem v karanténě i ekonomice.
"Epidemiologický výhled není úplně příznivý, protože už v momentě, kdy se prováděla první rozvolňování, docházelo ke zpomalování poklesu. V tuhle chvíli už vidíme obrat křivky nahoru," uvedl Prymula. Stoupá reprodukční číslo, pozitivita testů i počet nově zjištěných případů, připomněl.
Epidemiolog Prymula proto očekává nárůst počtu nových případů. Reprodukční číslo kolem 1,2 podle něj znamená mezi týdny nárůst o pětinu až čtvrtinu. Otevření obchodů, služeb a restaurací ze 3. prosince se podle něj teď začne projevovat. Malé obchody sice velkým rizikem nejsou, jsou jím ale restaurace, zejména kvůli konzumaci alkoholu, řekl.
Zpřísnění by podle něj mělo přijít co nejdříve. "Možná, že dojde ke stabilizaci, ale pokles, si myslím, nebude takový, jaký potřebujeme. Síla těch opatření nebude dostatečná," uvedl. V prvním lednovém týdnu očekává výrazně vyšší denní počty nakažených. "Každé oddalování vede k tomu, že celý proces bude zase startovat z vyšší hladiny, než je nezbytně nutné," dodal.
V současné době podle něj mohou velkou roli hrát kompenzace lidem a firmám, jejichž provoz vláda omezila. "V tuhle chvíli opatření už silnější nemohou být, protože nebudou respektována. Touto cestou už se nedá jít," řekl Prymula. Fungovat by podle něj měla ta část ekonomiky, která generuje nejvyšší profit, aby kompenzovala části, které jsou zavřené.
Premiér Andrej Babiš (ANO) navrhne vládě zřízení postu vládního zmocněnce, který by měl na starosti očkování proti koronaviru. Stal by se také členem vládní rady pro zdravotní rizika. "Na očkování připravujeme velice podrobný plán. Já předložím návrh na vládního zmocněnce, který bude mít na starosti očkování a stane se taky členem rady vlády pro zdravotní rizika," řekl Babiš.
Premiér neuvedl, kdy návrh předloží a kdo a kdy by měl pozici obsadit. Novým zmocněncem by mohl být Prymula. "Ještě to není rozhodnuto, jenom jsme o tom dnes s premiérem hovořili," řekl Prymula ČT. Uvedl, že s přípravou vakcinace má Česko zpoždění. "Při diskusích s odborníky se ukazuje, že musíme teď intenzivně začít pracovat na tom, abychom tu strategii měli k dispozici," poznamenal Prymula. S Babišem nemluvili o tom, zda by nastoupil namísto koordinátora očkování Zdeňka Blahuty, dodal.
Podle některých expertů i zástupců opozice Česko v přípravě na očkování zaspalo a má zatím jen obecnější strategii. Odborníci poukazují na situaci v Německu, které má už očkovací centra, zajišťuje personál a sestavuje časový harmonogram u jednotlivých skupin. Podotýkají také, že se jedna z vakcín převáží a skladuje při teplotě hluboko pod bodem mrazu, bude tedy nutné přesně vědět, kdy, kde a pro koho se tento materiál využije.
Prezident Svazu průmyslu a dopravy Jaroslav Hanák uvedl, že očekává k očkování velkou vládní kampaň. Sám se chce hned nechat očkovat. "Rád se naočkuju před kamerami. Jsem ten rizikový, věkově, zdravotně. Myslím si, že je to (očkování) správně a osobnosti země mají dávat příklady," řekl novinářům Hanák.
Komentátor Aktuálně.cz a Českého rozhlasu Plus David Klimeš dnes ve svém newsletteru uvedl, že poradenská firma Ernst & Young má vytvořit pro ministerstvo zdravotnictví analýzu, jak se na očkování připravit. "Můžeme potvrdit, že na studii připravenosti českého zdravotnictví na distribuci vakcíny pro ministerstvo zdravotnictví v tuto chvíli pracujeme. Stejně jako u všech projektů, které pro naše klienty zpracováváme, nemůžeme detaily komentovat," sdělila společnost na dotaz ČTK.
Česko má přes Evropskou unii objednané vakcíny pro 6,9 milionu lidí. Očkování se má hradit ze zdravotního pojištění a bude dobrovolné. Vakcína zatím čeká na schválení evropskými úřady. Podle vládní strategie by nejdřív měla být dostupná nejspíš koncem roku asi pro 400.000 lidí, pro milion dalších pak v prvním čtvrtletí, ve druhém pro 2,62 milionu, ve třetím pro 2,42 milionu a v posledním pro 382.000 osob. Další dávky budou v roce 2022.
Jako první se mají očkovat lidé nad 65 let i mladší nemocní s vážnými chorobami. Seniorů je podle poslední statistické ročenky přes 2,13 milionu, tvoří tak pětinu obyvatel země. Jako další se budou očkovat vybraní zdravotníci, pak pracovníci hygienických stanic či kritické infrastruktury, jako jsou energetika, vláda, armáda, krizové štáby nebo pedagogové.
Vláda má nyní deset zmocněnců. Například zmocněncem pro vědu a výzkum ve zdravotnictví je od letošního října Ondřej Slabý, pro jadernou energetiku je od února 2019 Jaroslav Míl, zmocněncem pro informační technologie a digitalizaci byl v roce 2018 jmenován Vladimír Dzurilla, vládním zmocněncem pro sport je od března 2018 Milan Hnilička. Vládní zmocněnkyní pro lidská práva byla v květnu 2019 jmenována Helena Válková.
Témata: koronavirus (coronavirus) COVID-19, Andrej Babiš, Roman Prymula, očkování, vláda ČR, Ministerstvo zdravotnictví
Související
3. listopadu 2024 11:46
28. října 2024 19:26
22. října 2024 18:04
15. října 2024 9:33
14. října 2024 10:32
10. října 2024 9:45