Ohrožení České republiky v souvislosti s pokračující válkou na Ukrajině se nezvýšilo. Zůstává v roli toho, kdo poskytuje pomoc. Po jednání Ústředního krizového štábu, kterého se dnes mimořádně účastnila i předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Dana Drábová, to novinářům řekl ministr vnitra Vít Rakušan (STAN).
Ze Záporožské jaderné elektrárny, kterou v noci obsadili ruští vojáci a ve které hořelo, radioaktivita neunikla a systém varování před radiací je dobře nastaven, uvedl.
"Máme potvrzeno, že nedošlo k úniku radiace," uvedl Rakušan. Čeští experti jsou podle něj ve spojení s kolegy z Ukrajiny. Štáb podle něj probíral i to, že by pro uklidnění situace v Česku bylo možné o míře radiace pravidelně informovat v relacích médií o počasí.
K ukončení bojů u jaderné elektrárny vyzvala mimo jiné Mezinárodní agentura pro atomovou energii (MAAE). S odvoláním na ukrajinskou státní společnost provozující jaderné elektrárny Energoatom uvedla, že při ruském útoku přišli o život tři ukrajinští vojáci a dva byli zraněni.
Hořelo v pětipatrovém výcvikovém zařízení v areálu elektrárny. Na místě zůstávají zaměstnanci elektrárny a kontrolují stav bloků, podle ukrajinských úřadů míra radioaktivity v oblasti nepřesáhla nebezpečnou úroveň, což řekla i americká ministryně energetiky Jennifer Granholmová.
Rakušan: Kvůli pomoci Ukrajincům bude nutná novela rozpočtu
Vicepremiér Vít Rakušan (STAN) považuje za jisté, že kvůli migraci z Ukrajiny bude nutné letos novelizovat zákon o státním rozpočtu. O financování péče o ukrajinské uprchlíky po ruské vojenské invazi bude jednat s hejtmany, ale také na unijní úrovni. Pokusí se vyjednat využití evropských fondů. O náklady se budou muset podělit stát, obce i kraje, řekl Rakušan novinářům po dnešním jednání Ústředního krizového štábu (ÚKŠ).
Na pomoc ukrajinským uprchlíkům chce vláda přidat z rozpočtové rezervy ministerstvu vnitra 1,5 miliardy korun. Dalších 300 milionů Kč si mají rozdělit ministerstva vnitra a zahraničí na humanitární pomoc Ukrajině. Rakušan dnes řekl, že 1,5 miliardy korun je spíš "vstupní sumou" kvůli zvládnutí první vlny uprchlíků. "Nelze odhadnout, jaký bude finální účet toho, co přichází," doplnil.
V Evropské komisi již Rakušan vyjednával o možných modelech evropské podpory. Uměl by si představit podobný model, který EU využila při migrační krizi v Řecku. "EU proplácela například hoteliérům náklady s tím, že tam ubytovávali lidi," uvedl. Evropské solidarity podle něj Česko využije a pokusí se finance získat z evropských fondů. "Ale pokusíme se najít zdroje i v rámci našich prostředků," dodal Rakušan.
Za téměř jisté proto považuje, že bude nutné novelizovat státní rozpočet na letošní rok, kterým se i dnes zabývala Sněmovna. "Náklady budou obrovitánské, budou se o ně muset podělit obce, kraje i stát," řekl. V příštích dnech bude o penězích jednat s hejtmany. "Budeme se snažit nastavit tok financí," doplnil.
O nutnosti novely rozpočtu je přesvědčená i šéfka poslanců ANO a předchozí ministryně financí Alena Schillerová. Nynější nouzový stav současně s rozpočtovým provizoriem považuje za "vražednou kombinaci". "Rozpočet nereflektuje problémy, které nyní vznikly. Vláda a rozpočet budou mít mnohem větší náklady," uvedla. Opoziční ANO podporuje politiku vlády ohledně ukrajinských uprchlíků, dodala. "Ale vláda nesmí zapomínat na české občany, které drtí inflace, ceny energií a další okolnosti," řekla. Novela rozpočtu musí zohlednit i vyšší příjmy, doplnila.
Témata: Česká republika, Vít Rakušan
Související
17. listopadu 2024 12:35
16. listopadu 2024 9:55
9. listopadu 2024 11:04
27. října 2024 8:37
26. srpna 2024 9:13
20. srpna 2024 16:12