Vojtěch to dnes řekl na tiskové konferenci po jednání vlády.

V gastronomických zařízeních mohou nyní u stolu sedět nejvýše čtyři lidé, pokud se nejedná o členy jedné domácnosti. U stolu s deseti a více místy mohou sedět skupiny čtyř lidí vzdálené od sebe alespoň 1,5 metru. Mezi stoly jsou nutné odstupy minimálně 1,5 metru, v provozovnách nesmí být více lidí, než je míst k sezení. Hosté musejí mít při vstupu do podniku nasazený respirátor a musí jim být zajištěna možnost si vydezinfikovat ruce.

"Pokud jde o otázku režimových opatřeních v restauracích, tady v tuto chvíli neplánujeme rozvolnění. Určitě bychom ho chtěli mít nastaveno do konce měsíce," řekl dnes Vojtěch.

Zákazníci se mohou ve stravovacích provozech usadit jen v případě, že mají negativní PCR test ne starší než sedm dní, nebo antigenní test starý maximálně tři dny. Stačí potvrzení o podstoupení testu ze zaměstnání nebo doložení čestného prohlášení zákonného zástupce, že dítě se otestovalo ve škole. Možné je se i na místě otestovat schválenou samoodběrovou sadou.

Stravovací podniky vláda naposledy uzavřela od 18. prosince. Zahrádky se mohly znovu otevřít 17. května, vnitřní prostory 31. května. Po uvolnění v minulém týdnu počet otevřených gastronomických podniků podle společnosti Storyous dodávající do restaurací technologie a pokladní systémy vzrostl o deset procent a počet účtenek stoupl o 22 procent. Oproti stejnému období v roce 2019 má ale stále otevřeno o pětinu méně restaurací a tržby jsou o 24 procent nižší, uvedla dříve.