Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Sčítání hlasů ve volbách do EP probíhá pomaleji, než před pěti lety

Volby, ilustrační fotografie.
Volby, ilustrační fotografie.
Foto: Fero Deák / INCORP images

Podle sdělení Českého statistického úřadu probíhalo sčítání hlasů v letošních evropských volbách v Česku poněkud pomaleji než před pěti lety. To může souviset s možnou vyšší volební účastí.

Úřad na síti X zveřejnil informaci, že výsledky z volebních okrsků jsou stále shromažďovány a zpracovány. Statistici plánují zveřejnit kompletní výsledky, včetně účasti, až v neděli večer poté, co skončí volby v celé Evropské unii, konkrétně v Itálii.

Na sociální síti statistici informovali, že do 16:00 byla zpracována data z 10 866 volebních okrsků, zatímco v roce 2019 bylo ve stejnou dobu zpracováno údajů z 12 036 okrsků.

O něco dříve uváděli, že v 15:21 měli zpracované údaje z 5000 okrsků, zatímco před pěti lety to bylo z 6171 okrsků. Celkem je letos v Česku 14 714 volebních okrsků, zatímco v roce 2019 to bylo 14 766.

Na výběr měli Češi ze 30 stran, hnutí a jejich koalic. Podle průzkumů mají největší šanci na úspěch strany zastoupené ve Sněmovně. Volební místnosti se uzavřely ve 14:00, výsledky se ale lidé dnes ještě nedozví.

Sčítání začne ve 23:15 poté, co se uzavřou volební místnosti v Itálii. Všude v Evropské unii se musí sčítat ve stejnou dobu. Ve většině zemí EU se totiž bude volit až v neděli. Výjimku tvoří Irsko, Itálie, Slovensko, Malta, Nizozemsko a Lotyšsko. Česká republika je společně s Itálií jedinou zemí, kde se volby odehrají ve dvou dnech. Výsledky voleb se tak dozví Češi až v neděli pozdě večer.

Češi si zvolili 21 poslanců s tím, že mohli používat preferenční hlasy (tzv. kroužkování). Česko používá preferenční hlasování, které umožňuje voličům možnost dávat preferenční hlasy v rámci seznamu stran, které si zvolí. Kandidáti, kteří dostanou většinu preferencí, budou s větší pravděpodobností zvoleni.

Témata:  Eurovolby volby

Aktuálně se děje

18. června 2024 17:36

17. června 2024 21:55

Zelenskyj by měl být prezidentem až do konce války, přeje si to většina Ukrajinců

Více než dvě třetiny Ukrajinců, konkrétně 70 procent, je pro, aby byl Volodymyr Zelenskyj prezidentem až do konce války. Ukázal to průzkum Kyjevského mezinárodního ústavu sociologie. Podle šetření ale klesl počet lidí, kteří podporuje prezidentovu politiku. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy