Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Šéf BIS důrazně varuje: Rusko a Čína se snaží ovlivnit veřejnou správu v Česku

Ilustrační foto
Ilustrační foto
Foto: www.bis.cz

Rusko a Čína se nejvíce pokoušejí ovlivňovat veřejnou správu v ČR, uvedl ředitel Bezpečnostní informační služby (BIS) Michal Koudelka. Jako příklad zmínil dezinformační kampaně, kybernetické útoky či zastrašování politiků.

Řekl to na dnešním veřejném slyšení o odolnosti českých veřejných institucí vůči zahraničním vlivům. Nejohroženější z hlediska zahraničních vlivů jsou podle Koudelky územní samospráva a akademická obec.

"Ruská federace a Čína jsou těmi zeměmi, které se na pokusech o ovlivňování české veřejné správy podílejí v největší míře," prohlásil Koudelka. "Jsou připraveny nasadit kompletní vlivový arsenál, otevřenými aktivitami počínaje a utajovanými zpravodajskými konče. Neexistují pro ně žádná omezení, cokoli může být použito jako účinný vlivový nástroj," dodal.

Z projevu šéfa @biscz Michala Koudelky v Senátu: Nedávné vyhrůžky ze strany Ruské federace a neakceptovatelné vyhrožování druhému nejvyššímu ústavnímu činiteli ze strany Číny ukazují, že právě tyto dvě země se na ovlivňování české veřejné správy podílejí v největší míře.

— Pavel Fischer (@PavelFischer) September 25, 2020

Koudelka opětovně varoval před zapojením čínských firem v telekomunikacích, což by jim umožnilo "monitorovat a získat informace o každém z nás, o našich problémech, zájmech, rodinách". Smyslem je využít údaje k nátlaku a ovlivňování rozhodnutí ve veřejném prostoru. Ke stejnému účelu slouží podle Koudelky kybernetické útoky nebo získávání informací o známých osobnostech.

Účinnou obranou je podle Koudelky jasná reakce na tyto pokusy. "Jasný, pevný a silný postoj je tím, čemu Rusko a Čína a jim podobně orientovaní státní aktéři rozumí a co akceptují. Budeme-li sebevědomou, hrdou a odvážnou zemí, máme daleko větší šanci pokusům o ovlivněním našich státních institucí úspěšně čelit a odolávat," řekl Koudelka.

K ohrožení samospráv řekl, že z obecní a krajské úrovně jsou rekrutováni politici i úředníci, kteří jsou využívání při postupu na vyšší posty. Zpravodajské služby podle něj využívají sdílení informací akademickou obcí ke krádežím duševního vlastnictví. Šéf BIS poukázal také na to, že Čína získává seznam potenciálně využitelných lidí tím, že si vybrané osoby zavazuje bezplatnými stážemi či účastí na konferencích a školeních na svém území.

Místopředsedkyně Evropské komise Věra Jourová uvedla, že EU eviduje za poslední dobu 215 příkladů a aktivit vůči ČR zejména z prokremelských zdrojů, v nichž je ČR označována za "loutku ovládanou zlým Západem" a obviňována z "historického revizionismu". "Dezinformační kampaně nemají nic společného se svobodnou debatou, jejich cílem je manipulovat a mást veřejnost," uvedla Jourová.

Slyšení by podle předsedy Senátu Miloše Vystrčila (ODS) mělo přispět k tomu, aby se zmapovala míra a nebezpečnost zahraničních vlivů nejen na centrální, ale i na regionální i komunální úrovni. Jako příklad uvedl ruské hrozby vůči pražskému primátorovi a starostům v souvislosti s přemístěním sochy sovětského maršála Ivana Koněva.

Témata:  BIS (Bezpečnostní informační služba ČR) Michal Koudelka Rusko Čína Senát Parlamentu České republiky Česká republika

Aktuálně se děje

25. dubna 2024 20:49

Bělorusko tvrdí, že úspěšně zabránilo pokusu o dronové útoky z Litvy

Šéf Běloruského výboru pro státní bezpečnost (KGB) Ivan Tertel tvrdí, že jeho země úspěšně zabránila pokusu o dronové útoky z Litvy směřující na hlavní město Minsk a jeho okolí.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy