reklama

Slovenské školy nebudou moci pořádat exkurze žáků do ciziny a všechny nemocnice a věznice zůstanou uzavřeny pro návštěvy. Pellegrini vybídl obyvatele země, aby se neúčastnili sportovních a kulturních akcí či bohoslužeb a necestovali do zahraničí.

Nakažený muž pochází z vesnice u západoslovenského města Malacky, které leží na půl cesty mezi Bratislavou a hranicemi s Českem a nedaleko hranic s Rakouskem. Zdravotní potíže měl již delší dobu, v posledním období v cizině nebyl. V italských Benátkách ale po několik dní pobýval jeho syn.

"Navzdory tomu, že syn nevykazuje žádné známky onemocnění, je zdravý, mohlo dojít k přenosu na otce jeho prostřednictvím," připustil Pellegrini. Dodal, že zmíněný pacient byl po zhoršení zdravotního stavu převezen z domova do nemocnice. Jeho zdravotní stav se po hospitalizaci zlepšil.

Pellegrini později uvedl, že syn i choť nemocného muže byli převezeni do nemocnice kvůli odebrání vzorku k vyšetření na koronavirus.

Ve vesnici, ve které nakažený muž bydlí, úřady podle Pellegriniho neplánují zřídit karanténu. Hygienici se zaměří i na zaměstnance firmy, ve které zmíněný pacient s asi dvěma desítkami kolegů pracoval.

Předseda vlády vybídl obyvatele země, aby kvůli potvrzení prvního případu nákazy na Slovensku nepodléhali panice. Není také podle něj důvod k nákupu velkého množství potravin.

"Panika je to nejhorší, co nás může postihnout. Čím méně se budou lidé pohybovat po různých institucích, čím méně se budou setkávat na místech, kde je velká koncentrace lidí, tím výrazně snižujeme riziko přenosu této nákazy," řekl Pellegrini. Například v Bratislavě se dnes a v sobotu hrají utkání kvalifikace tenisového Davis Cupu mezi tenisty Česka a Slovenska.

Slovenské úřady rozešlou na všechny mobilní telefony v zemi krátké SMS zprávy, aby lidé v případě podezření na koronavirus nechodili do čekáren ambulancí, ale kontaktovali zvláštní telefonickou linku. Pacienti by si zase měli nechat předepsat léky telefonicky.

Slovenští policisté budou na hraničních přechodech s Rakouskem znovu zastavovat přijíždějící vozidla a ve spolupráci s pracovníky Červeného kříže informovat posádky vozidel o příznacích onemocnění koronavirem.

Srbsko dnes potvrdilo první případ nákazy novým koronavirem v zemi. Jde o 43letého muže ze severosrbského města Subotica. Muž, který je nyní izolován v místní nemocnici, nedávno pobýval v Budapešti, uvedl na tiskové konferenci ministr zdravotnictví Zlatibor Lončar.

Zdravotní stav nakaženého je podle ministra dobrý. Lidé, s nimiž přišel do kontaktu, podstupují testy. Pacient se podle ministra zachoval odpovědně. "Nezpanikařil a postupoval v souladu s doporučeními úřadů," dodal.

Srbsko je podle agentury AFP čtvrtá země v regionu s potvrzeným výskytem nákazy, po Chorvatsku s 11 případy, Bosně s dvěma a Severní Makedonii s jedním případem. Po světě se koronavirem nakazilo více než 98.000 lidí z 87 zemí. Nemoc COVID-19, kterou koronavirus způsobuje, podlehlo skoro 3400 lidí.

První potvrzený případ nákazy novým koronavirem dnes oznámil také Vatikán, který z tohoto důvodu dočasně uzavřel místní zdravotnické středisko kvůli dezinfekci. Informovaly o tom agentury ANSA a Reuters. Před několika dny se kvůli silnému nachlazení podrobil testům na koronavirus i papež František, testy ale nákazu neprokázaly.

Vatikánský mluvčí Matteo Bruni dnes uvedl, že koronavirus byl potvrzen ve čtvrtek u jednoho pacienta, jehož blíže nespecifikoval. Zdravotnické středisko bylo dočasně uzavřeno. Pohotovostní služba ale nadále funguje, uvedl Bruni.

Vatikánský městský stát má asi tisíc obyvatel a leží obklopen italskou metropolí. V Římě už se nákaza koronavirem potvrdila v předchozích dnech.

Itálie je s necelými čtyřmi tisíci dosud evidovaných případů po Číně a Jižní Koreji třetí zemí nejhůře postiženou touto novou epidemií, která se od prosince šíří z Číny. Italská vláda už přijala řadu přísných opatření, mimo jiné nařídila uzavření škol, kin a divadel po celé zemi. Vatikán zatím opatření kvůli koronaviru zvažuje.