Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Sněmovna opět řeší pandemický zákon. SPD zahájila obstrukce, desítky lidí demonstrují

Poslanecká sněmovna, ilustrační foto
Poslanecká sněmovna, ilustrační foto
Foto: Mikuláš Křepelka / INCORP images

Opoziční hnutí Svoboda a přímá demokracie v osobě svého předsedy Tomia Okamury opět ve Sněmovně zahájilo další slibovanou vlnu obstrukcí, aby zabránilo schválení vládní novely pandemického zákona. Okamura využil svého přednostního řečnického práva a navrhoval doplnění programu schůze Sněmovny rekordních téměř šest hodin.

Jednání muselo být až kolem 20:00 nakrátko přerušeno kvůli námitce SPD, že v jednacím sále nebyl přítomen žádný člen vlády. Sněmovna před pokračováním Okamurova vystoupení rozhodla hlasy vládní koalice přes hlasité protesty SPD o tom, že její jednání bude moci pokračovat i přes noc.

Za porušení pravidel jednání Sněmovny to označila i předsedkyně poslanců ANO Alena Schillerová, podle níž měl být návrh na prodloužení jednání přednesen některým z poslanců, nikoli předsedajícím schůze Janem Skopečkem (ODS), a hlasovat se o něm smělo do 19:00. Schillerová si poté vyžádala dvouhodinovou přestávku na jednání své frakce. Schůze dolní komory tak má pokračovat od 22:23.

Okamura označil postup koalice za "protidemokratický puč". "Tohle je nastupující totalita a diktatura, tohle je přímé ohrožení demokracie," prohlásil předseda SPD, podle něhož ho Skopeček měl nechat jeho vystoupení dokončit až do 21:00, kdy jednací den Sněmovny obvykle končí. Šéf SPD také kritizoval premiéra a někdejšího místopředsedu Sněmovny Petra Fialu (ODS) za to, že proti postupu nezakročil. "Vy jste normální srab," prohlásil na adresu předsedy vlády. Okamurovu námitku proti Skopečkovu postupu dolní komora zamítla.

Koaliční většina ve Sněmovně má sílu návrhy SPD na doplnění programu zamítnout. Počátkem února se Sněmovna dostala kvůli obstrukcím SPD ke schválení programu až po 23 hodinách od začátku jednání.

Okamura uvedl, že poslanci jeho hnutí navrhnou projednání svých 21 předloh a podrobně je zdůvodní čtením jejich předkládacích zpráv. Sám Okamura se rozhodl navrhnout další desítku bodů, při jejichž zdůvodňování mimo jiné obvinil vládu ze zavádění totality. Požadoval například diskusi "o neúnosné situaci s nepřizpůsobivými v městech a obcích České republiky", kterou podle něj vláda odmítá řešit. Název diskuse Okamura během své řeči změnil čtyřikrát, odmítl jej předložit písemně.

Podobně měnil předseda SPD i název debaty o situaci nízkopříjmových důchodců, ve své řeči se několikrát opakoval. Chystaná valorizace penzí podle Okamury není zásluhou vlády, ale zákonnou povinností. "I kdyby byli ve vládě Marťani, tak se ten důchod o 8,2 procenta zvedne," prohlásil Okamura, čímž připomenul výrok někdejšího předsedy vlády a ČSSD Jiřího Paroubka, který kdysi prohlásil, že by byl ochoten vládnout i s Marťany.

Předseda SPD požadoval projednat také například zmrazení platů politiků, zvýšení příspěvků na péči pro zdravotně postižené a daňových slev na poplatníka, jmenování bývalého předsedy TOP 09 a exministra financí Miroslava Kalouska do správní rady Všeobecné zdravotní pojišťovny nebo dohodu týkající se dolu Turów. Okamura uvedl, že cílem jeho hnutí je zabránit přijetí nejen novely pandemického zákona, ale také zavedení korespondenční volby poslanců a prezidenta nebo doplnění rad České televize a Českého rozhlasu. Obvinil vládní koalici ze snahy politicky ovládnout obě veřejnoprávní média. "To je neuvěřitelný, to je totalita," prohlásil.

Okamura odmítl výtky, že nemluví k věci, i když hovořil například o rušení cukrovarů. Protestoval proti tomu, aby se ve vlastní debatě k pandemickému zákonu omezila řečnická doba na maximálně deset minut na jednoho řečníka. Požadoval, aby Sněmovna projednala "umlčování politických oponentů". Vládní koalici obvinil šéf SPD z arogance moci, kabinet podle něj odmítá řešit zdražování, a naopak zdražuje potraviny. "Jediné, co děláte, že jste poštvali celníky proti občanům, kteří si šli nakoupit levně do Polska,“ prohlásil. Ministra vnitra Víta Rakušana (STAN) označil Okamura za bezskrupulózního člověka, který se chce SPD mstít a zneužívá svůj úřad pro politický boj, neboť hnutí má být ministerstvem údajně zařazeno mezi dezinformátory.

Novelu pandemického zákona chce koalice prosadit k počátku března, aby mohla pokračovat některá omezení kvůli epidemii koronaviru. Pokud ji Sněmovna neschválí, ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) chce vládu požádat o vyhlášení nouzového stavu. Podle Okamury tím vláda podvedla voliče a Válek by měl rezignovat nebo být odvolán. Sněmovna se musí novelou znovu zabývat kvůli tomu, že ji těsným poměrem hlasů zamítl Senát. Podle SPD i opozičního hnutí ANO je novela zbytečná a omezuje základní práva a svobody, zatímco v jiných zemích EU se protikoronavirová opatření rozvolňují. Předchozí schvalování vládní novely ve Sněmovně trvalo zejména kvůli obstrukcím SPD více než 35 hodin.

V centru Prahy se opět sešli odpůrci novely pandemického zákona

V centru Prahy se dnes opět sešly desítky odpůrců novely pandemického zákona. Nelíbí se jim to, že Poslanecká sněmovna chce normu projednat i přes její odmítnutí Senátem. Protest na rohu Sněmovní a Nerudovy ulice u Parlamentu organizátoři z iniciativy Chcípl PES ukončili ve 21:00 s tím, že se na místě opět sejdou ve středu v 10:00. Zhruba padesátce lidí to řekl místopředseda hnutí Jiří Janeček.

Na místě se sešli protestující odpoledne. Podle demonstrujících je novela protiústavní, zneužitelná a omezí svobodu lidí. Předseda hnutí Jakub Olbert vyzval přítomné, aby protestovali pokojně a nevyvolávali excesy. Demonstrace proti novele zákona se konají poněkolikáté. Také dnes na pořádek ve vymezeném prostoru před Sněmovnou dohlížely desítky policistů.

Demonstrující se státními vlajkami a různými transparenty se začali scházet kolem 14:00 na Malostranském náměstí. Postupně se k nim přidávali další lidé a i s reproduktory se přesunuli na roh Sněmovní a Nerudovy ulice. Olbert lidi vyzval, aby nebránili průjezdu aut a vystříhali se excesů. Přítomným řekl, že důležité je vydržet na místě a dát poslancům najevo, co si lidé myslí. Hnutí je podle něj připraveno protestovat i několik dní. Předchozí schvalování vládní novely ve Sněmovně trvalo zejména kvůli obstrukcím SPD více než 35 hodin.

Kromě projevů Olberta a místopředsedy hnutí Jiřího Janečka zazněly písně Karla Kryla a přímý přenos ze Sněmovny. Účastníci protestu svůj nesouhlas s novelou pandemického zákona dávali najevo také rytmickým bubnováním a pískáním. Janeček postup vlády označil za "demonstraci moci". Zároveň uvedl, že se zástupci hnutí setkávali s poslanci a senátory a ty, kteří se s nimi chtěli bavit, tak údajně přesvědčili o tom, že novela zákona je špatná. Pokud Sněmovna zákon schválí, mají připraven dopis prezidentu Miloši Zemanovi. Prezident už dříve uvedl, že novelu podepíše. "Skutečné nebezpečí představují budoucí nařízení vlády," řekl Olbert.

Místopředseda hnutí Janeček ČTK řekl, že v případě schválení pandemického zákona Sněmovnou vypraví iniciativa Chcípl PES autobus s protestujícími do Lán k letnímu sídlu prezidenta.

Na Malostranském náměstí protestovali odpůrci novely několikrát. Na akcích se několikrát objevily dokonce makety šibenice, za což organizátory a účastníky kritizovali někteří politici. Demonstrace se minulý týden uskutečnila také na nedalekém Klárově, když novelu projednával Senát.

Novela pandemického zákona mimo jiné rozšiřuje možnosti vydávání proticovidových opatření a umožní posílat lidi do karantény či izolace také krátkou textovou zprávou.

Témata:  zákony Poslanecká sněmovna Parlamentu České republiky

Související

Aktuálně se děje

8:25

Tomáš Vartecký se jde léčit. Upřímná zpověď o velkých problémech

Loni to nebyla hudba, čím Tomáš Vartecký plnil stránky médií. A hudba to není ani na začátku letošního roku, kdy na sociálních sítích zveřejnil zásadní oznámení. Vartecký prozradil, že se potýká s velkými problémy, které si vynutily přerušení činnosti. Podle některých médií nastupuje do léčebny. 

Zdroj: Jiří Hrubý

Další zprávy