Tento rok jsou platby za podporované zdroje energie plně hrazeny státem, ale podle ministra by se v příštím roce měly vrátit do dřívějšího systému, kdy by byly platby rozděleny mezi stát a odběratele. Konkrétní podoba tohoto systému však zatím není určena.
Od roku 2006 bylo do oblasti podporovaných zdrojů energie v Česku investováno přes 500 miliard korun. Předchozí systém zahrnoval kombinaci státních dotací a poplatků placených spotřebiteli za elektřinu. Pro letošní rok byla kvůli vysokým cenám energie celá podpora hrazena státem. Avšak pravděpodobně se v příštím roce situace změní.
Stanjura považuje současný stav, kdy stát nese plný náklad na POZE, za neudržitelný. Prosazuje návrat k dřívějšímu systému, kdy by se náklady dělily mezi státem, domácnosti a firmy. Ministr poznamenal, že je třeba vyvážit všechna právní rizika, aby se stát vyhnul případným soudním sporům s firmami, které nyní tyto dotace pobírají.
Stát chce také omezit i další dotace, ty by se měly v příštích dvou letech snížit o 54 miliard korun. O těchto plánech budou jednat zástupci ministerstev v rámci koalice už v pondělí. Ministerstvo financí chystá návrh státního rozpočtu na příští rok, který bude vládě předložen koncem srpna.
Stanjura ale má už nyní představu, které dotace by neměly pokračovat vůbec a které by měly být snížené. 54,5 miliardy korun pak označil za minimální snížení objemu dotací.
Ministr se také vyjádřil k rostoucímu trendu, kdy Češi jezdí kvůli levnějším cenám potravin nakupovat za hranice. Podle něj s tím vláda nemůže nic dělat, on ale do zahraničí podle svých slov nakupovat nejezdí. Bývalý guvernér České národní banky Jiří Rusnok mu dal za pravdu a uvedl, že ministr financí s tímto problémem moc nezmůže.