reklama

Ústavní soud zamítl návrh prezidenta Miloše Zemana a skupiny poslanců, převážně z hnutí ANO, na zrušení části zákona, která zakazovala členům vlády vydávat periodický tisk a omezovala přístup jimi vlastněným firmám k veřejným zakázkám.

"Piráti již několikrát vyzvali české úřady, aby dodržovaly české a evropské předpisy ke střetu zájmů. Apeluji nyní snad již naposledy, aby se úřady řídily nejenom zákonem o střetu zájmů ve světle nálezu Ústavního soudu, ale i evropským finančním nařízením," uvedl na twitteru předseda Pirátů Ivan Bartoš. Rozhodnutí ÚS uvítal. "Nyní zbývá jen aby si pan premiér přestal vymýšlet a začal jej dodržovat," doplnil.

"Ústavní soud potvrdil ústavnost principu, že politik by neměl ve své funkci přihrávat miliardy z dotací, u kterých je ve střetu zájmů. Je smutné, že takové praktiky podporuje prezident republiky a někteří poslanci, kteří zjevně makají v zájmu holdingu a jeho skutečného majitele," uvedl senátor Lukáš Wagenknecht (Piráti) s poukazem na premiéra Andreje Babiše (ANO), který kvůli zákonu vložil holding Agrofert do svěřenských fondů.

"Zeman spolu s některými poslanci chtěl pomoci svému spojenci Babišovi, a uvolnit mu ruce ve sporech s Evropskou unií. Dnes se jasně ukázalo, že míchat politiku a byznys není dobré, obzvlášť ve chvílích, kdy mohu své podnikání díky politice ovlivnit. Přesně to Andrej Babiš mohl dělat a dělá," uvedl předseda STAN Vít Rakušan.

"Je třeba poděkovat prezidentu Zemanovi a hnutí ANO, že ještě více dnes 'nabili' Evropské komisi ve sporu o střetu zájmů Andreje Babiše na evropské úrovni. Příslovečně se střelili do vlastní nohy," uvedl europoslanec Stanislav Polčák (STAN).

Předseda lidovců Jurečka uvedl, že novela o střetu zájmů není žádný "lex Babiš", jak se jí někdy přezdívá. "Zároveň Ústavní soud upozornil na právo EU dohlížet na národní úroveň v případě podezření na střet zájmů. Politik by si měl vybrat zda chce podnikat či dělat vysoce postavenou funkci. Věřím, že i EU dojde k brzkému závěru," uvedl na twitteru.

"Nejtrapnější na tom je, že to vůbec bylo nutné psát do zákona. Až do příchodu Andreje Babiše respektovali všichni členové vlády nepsaný princip, že nemohou sami rozhodovat o dotacích a zakázkách pro sebe. Premiérovi je ale tahle samozřejmá zásada cizí," reagoval na rozhodnutí Ústavního soudu předseda poslaneckého klubu TOP 09 Miroslav Kalousek.

"Každý má nezpochybnitelné právo podnikat i pobírat dotace, ale pouze za dozoru nezávislých úřadů. Proto je to neslučitelné s funkcí premiéra. Ať jste Andrej nebo Petr," uvedla šéfka TOP 09 Markéta Pekarová Adamová.