Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Úřady práce čelí náporu, počet žádostí o mimořádnou dávku vzrostl o 2000 pct

Úřad práce
Úřad práce
Foto: Adam Mráček / INCORP images

Úřady práce se potýkají s náporem uprchlíků z Ukrajiny, tvořily se fronty. Počet žádostí o dávku mimořádné okamžité pomoci (MOP), která má pomoci uprchlíkům zajistit základní potřeby, se proti běžným dnům zvedl o 2000 procent. ČTK to sdělil generální ředitel úřadu Viktor Najmon. Podle něj úřad přijímá opatření ke zrychlení vyřizování a zabránění čekání.

Mluvčí úřadu Kateřina Beránková dnes ČTK řekla, že o mimořádnou dávku požádalo zatím přes 66.000 uprchlíků z Ukrajiny. V pátek bylo žádostí 40.000.

"Současná situace je výjimečná a nepředpokladatelná. Počet přijatých žádostí o mimořádnou okamžitou pomoc je o 2000 procent vyšší než v normálu. Veškeré kroky činíme v úzké spolupráci s dalšími resorty," uvedl Najmon. Podle něj úřady po republice potýkají s "obrovským náporem" a dělají maximum, aby poskytování všech svých služeb kolem agendy zaměstnanosti a vyplácení dávek zajistily.

Ruská invaze na Ukrajinu začala 24. února. Od té doby do Česka kvůli válce uprchlo přes 200.000 lidí. Ministerstvo vnitra dosud vydalo více než 161.000 víz ke strpění. Uprchlíci zůstávají v Česku často úplně bez peněz, protože ukrajinské hřivny směnárny nevyměňují. Lidé mohou požádat o dávku MOP. Úřady ji poskytují ve stanovené výši pro případ vážné újmy na zdraví. Dospělý může dostat částku k doplnění příjmu do existenčního minima, tedy 2490 korun. U nezaopatřených dětí se počítá s životním minimem, které se pohybuje podle věku od 1970 do 2770 korun. "Dosud úřad práce přijal přes 66.000 žádostí," uvedla Beránková. V pátek bylo žádostí necelých 40.000. Náměstkyně ministra práce pro dávky Iva Merhautová minulý týden sněmovnímu sociálnímu výboru řekla, že minulou středu úřady evidovaly žádostí 29.000.

MOP patří mezi dávky hmotné nouze. Vyplácí se jednorázově. Nahradit by ji měla chystaná humanitární dávka 5000 korun. Zákon schválila vláda a Sněmovna, ve čtvrtek by o něm měl rozhodovat Senát a poté by měl normu dostat k podpisu prezident. Ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL) řekl, že by nová pravidla mohla začít platit od příštího týdne.

Uprchlíci by humanitární dávku mohli získat po doložení pasu a víza ke strpění. V případě potřeby by ji mohli pobírat pak ještě pět dalších měsíců, museli by o ni už ale pravidelně žádat. Ministerstvo se na poskytování podpory už připravuje, uvedla mluvčí resortu Eva Davidová. Podle ní resortní experti pracují na tom, aby vyřizování bylo jednoduché a rychlé a vyplácení bezpečné.

Jurečka minulý týden řekl, že by v regionech mohla vzniknout nová místa, kam by si uprchlíci mohli chodit podporu vyřizovat. Zabránilo by to frontám na úřadech práce či v krajských přijímacích centrech. Podle informací ČTK resort ale od zřízení těchto středisek zřejmě upustí. Jak bude ministerstvo postupovat, jeho mluvčí zatím neupřesnila. Zmínila pouze dohodu s bankovní asociací. Podle Davidové osm bank nabízí uprchlíkům zřízení účtu.

"Snažíme se motivovat příchozí z Ukrajiny, aby si co nejrychleji zřídili účet u české banky. Na základě toho by jim úřad práce mohl vyplácet humanitární dávku bezhotovostně, tedy bez nutnosti osobní návštěvy úřadu. V praxi by se tak celý proces urychlil a především by se zamezilo dlouhému čekání ve frontě," uvedl Najmon.

Náměstkyně Merhautová minulý týden sněmovnímu sociálnímu výboru řekla, že s agendou úřadům práce vypomáhají ministerští úředníci či pracovníci sociální správy a inspekce práce, nabírají se pracovníci na dohodu. Upravují se také resortní informační systémy.

Témata:  Úřad práce uprchlíci

Aktuálně se děje

24. dubna 2024 21:41

Hamás ukázal rukojmího na videu. Zmocnil se ho na festivalu

Teroristé z palestinského hnutí Hamás ve středu zveřejnili video s jedním z rukojmích. Podle médií jde o izraelsko-amerického mladíka, kterého se militanti zmocnili na festivalu. V rámci války v Gaze má brzy následovat další fáze - izraelská ofenziva do Rafáhu. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy