Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Úřady dostaly 252.000 žádostí o humanitární dávku a 8653 o solidární příspěvek

Uprchlíci z Ukrajiny se registrují v Česku
Uprchlíci z Ukrajiny se registrují v Česku
Foto: Halin Selasicz / INCORP images

Úřady práce dostaly od válečných uprchlíků z Ukrajiny 252.000 žádostí o humanitární dávku. O solidární příspěvek od státu na ubytování běženců požádalo za první dva dny 8653 domácností. Na tiskové konferenci po jednání vlády to řekl ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL). Podle něj elektronické podávání žádostí provázejí problémy, jeho úřad na odstranění pracuje.

Humanitární dávka se vyplácí od 21. března. Uprchlíci mohou získat 5000 korun na pokrytí základních potřeb a potřebného vybavení pro začátek života v Česku. Podporu získají za měsíc, ve kterém obdrželi vízum k ochraně. V případě potřeby ji mohou pobírat ještě pět měsíců. Za bezplatné poskytnutí ubytování na aspoň 16 dní v měsíci v kuse mohou lidé dostat od státu solidární příspěvek 3000 korun na osobu, nejvýš 12.000 korun. Žádosti se dají podávat jen elektronicky, a to od pondělka.

"Za poslední dva dny (pondělí a úterý) české domácnosti podaly 8653 žádostí. Máme určité problémy, které registrujeme s průchodností informačního systému. Pracujeme na tom. Děláme ale za poslední tři týdny kroky, které se roky nedařily," uvedl Jurečka. Za potíže se omluvil.

Resort práce sklízí za stav informačních systému dlouhodobě kritiku. Podle Jurečky představuje solidární příspěvek "první plně digitalizovanou podporu". Uprchlíci mohou podávat elektronické žádosti o humanitární dávku. Úřady jich on-line dostaly asi 100.000 z celkem 252.000, řekl ministr. Celkem 154.000 dávek si chtějí běženci nechat poslat na český účet v bance.

Šéf resortu uvedl, že úřady práce běžně měsíčně vyřizují asi 1,3 milionu podpor. Nyní je to zhruba o 300.000 víc. Schválil už navýšení sumy na odměny. "Částky jsou mimo rámec běžných odměn, které v minulosti byly," podotkl Jurečka.

Z Ukrajiny uprchly před ruskou invazí více než 4,4 miliony lidí, většinou žen a dětí. Převážná část z nich míří do Polska, které eviduje na svém území podle UNHCR přes dva a půl milionu Ukrajinců.

V rámci Evropy jde o nejrychlejší uprchlickou krizi od druhé světové války. Podle serveru The Guardian to uvedl Filippo Grandi, komisař Úřadu Vysokého komisaře Organizace spojených národů pro uprchlíky.

Řada zemí kvůli krizi uprchlíkům otevřela své hranice. Více než 700.000 lidí odešlo do Rumunska, přes 400.000 do Moldavska. Do Česka za první měsíc ruské invaze přišlo přes 300.000 lidí z Ukrajiny a stát schválil zákony, které jim mají usnadnit přístup k práci, zdravotnímu pojištění a ke studiu.

Podobný počet lidí zamířil i na Slovensko či do Německa, kde dostanou uprchlíci z Ukrajiny ihned povolení k pobytu i k práci a ukrajinské děti mohou okamžitě nastoupit do škol. Dánsko také přijalo zákon, který umožní uprchlíkům z Ukrajiny začít pracovat, chodit do školy a pobírat sociální dávky, a to prakticky ihned po příjezdu do země.

Podobně i Polsko umožní uprchlíkům z Ukrajiny legálně pracovat nebo získat sociální a zdravotní pojištění. Zhruba 100.000 příchozích uprchlíků pak hlásí Rakousko a více než 50.000 Itálie. Skutečné počty ale mohou být vyšší.

Témata:  Úřad práce uprchlíci

Aktuálně se děje

23. dubna 2024 12:46

Cameron poukázal na to, kudy Rusko obchází sankce

Britský ministr zahraničí David Cameron upozornil, že Rusko využívá Střední Asii k obcházení sankcí. Uvedl to irský server Irish News.

Zdroj: Radek Novotný

Další zprávy