Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Hasiči předali správě národního parku Č. Švýcarsko další část požářiště

Požár lesa u Hřenska v Českém Švýcarsku
Požár lesa u Hřenska v Českém Švýcarsku
Foto: HZS Ústeckého kraje

Hasiči dnes dopoledne předali správě národního parku České Švýcarsko další část hašeného území.Jedná se o část jejich sektoru číslo jedna na východ od Pravčické brány. Předané území z východu z velké části lemuje vytvořená linie, kterou hasiči považují takzvaně za obrannou a se správou parku ji prořezávají a čistí od dřeva, aby byla dostupná pro zásahovou techniku až na sever k hranici s Německem.

Novináře o tom dnes informovala mluvčí hasičů Martina Götzová. Ničivý požár vypukl v rezervaci před 18 dny.

Správa musí zajistit dobrovolné hasiče, kteří budou na místo dohlížet kvůli hrozbě vzniku nových ohnisek. V pondělí správa převzala sektor čtyři situovaný nedaleko Janova. V úterý hasiči předali část sektoru číslo tři severozápadně od Vysoké Lípy. Evakuovaní obyvatelé Hřenska a jeho částí Mezné a Mezní Louky se domů zatím nevrátili.

Po předání celého požářiště bude v lokalitách hlídat nejméně pět jednotek současně, správa jich potřebuje nasmlouvat alespoň 15, aby se mohli hasiči střídat. Původně se počítalo s nasazením dobrovolných hasičů z Ústeckého kraje, mluvčí správy parku Tomáš Salov v úterý uvedl, že jsou záchranáři často unavení zásahem. Správa kvůli tomu shání jednotky i ze vzdálenějších míst v Česku. Podle mluvčího by pomohlo, kdyby se obce jako zřizovatelé dobrovolných hasičů hlásily s nabídkami samy.

V terénu je nasazeno 800 hasičů, pohybují se asi na 60 hektarech. V příštích dnech hasičů i techniky v národním parku ubyde. "Z krajů jsou tu dva druhy odřadů, určené k hašení v terénu a určené k čerpání a zajištění dálkové dopravy vody pomocí velkokapacitních čerpadel. Čerpací odřady zůstávají podle současných předpokladů až do pátku, odřady pro hašení budou postupně končit," shrnula Götzová. Podle ní dnes České Švýcarsko opustí asi 100 hasičů z Olomouckého, Zlínského, Pardubického a Královéhradeckého. Nasledující dny bude redukce pokračovat. Do zásahu bude dnes zapojeno pět vrtulníků, jeden z nich je řídící.

V národním parku se stále objevují malá ohniska. Dál se nešíří, protože je hasiči nacházejí ve spálené půdě. Nejčastěji se vyskytují v okolí Pravčické brány a na západ od Bouřňáku.

"V terénu jsme byli celou noc, kontrolovali jsme prostor požářiště. Důležitý je každodenní průzkum s drony, které jsou vybaveny termokamerou," řekla Götzová s tím, že právě díky přístrojům hasiči na menší ohniska narazili.

Správa národního parku si ve čtvrtek převezme další hašené území

Hasiči v Českém Švýcarsku připravují zbylé území, které zasáhl požár, na předání správě národního parku a požárním hlídkám. Lesní porost začal v rezervaci hořet 24. července, nakonec se rozšířil na 1060 hektarů. Hasiči zasahují už jen na několik desítkách hektarů. Správa národního parku si již část plochy převzala, další část správě parku hasiči předají ve čtvrtek. O jakou lokalitu půjde, rozhodne ve čtvrtek ráno velicí štáb. Novináře o tom dnes večer informovala mluvčí hasičů Martina Götzová.

"Letová činnost na české i německé straně je teď ve večerních hodinách ukončována, mohou tak vzlétnout naše drony," řekla Götzová s tím, že přístroje s termokamerami budou požářiště prozkoumávat kvůli případným ohniskům i ve čtvrtek ráno. Do zásahu se dnes zapojilo pět helikoptér, které prolévaly půdu, kde se ještě objevují ohniska. Podle mluvčí jde o velmi malá ohniska, která se dál nešíří.

Hasiči potřebují dostat technické prostředky a dopravní vedení do velmi těžko přístupných míst. Proto dnes jedno z čerpadel a další vybavení přepravoval slovenský vrtulník v podvěsu tam, kam nelze techniku dopravit po zemi. Slovenský Hasičský a záchranný zbor na svém facebooku dnes večer uvedl, že z vrtulníku nejprve slanili na špatně přístupné místo dva slovenští hasiči a následně vrtulník dopravil na místo i potřebný materiál. "Díky doplnění dalších hadic a čerpadla mohli zasahující hasiči na hřebeni vytvořit posilové vedení, a zefektivnit tak likvidační práce," oznámil sbor.

Správa parku zatím převzala oblast nedaleko obce Janov, část území severozápadně od Vysoké Lípy a část plochy na východ od Pravčické brány. Správa musí zajistit dobrovolné hasiče, kteří budou na místa dohlížet kvůli hrozbě vzniku nových ohnisek. Potřebují nejméně 15 jednotek dobrovolných hasičů. Pokud bude pokračovat zásah hasičů v Českém Švýcarsku podle předpokladu, měli by hasiči předat správě parku poslední část požářiště do pátku. Evakuovaní obyvatelé ze Hřenska a jeho částí Mezné a Mezní Louky by se mohli podle starosty obce Zdeňka Pánka vrátit do svých domovů v sobotu.

Požár likvidovalo v jednu chvíli i 1000 hasičů, České Švýcarsko už záchranáři postupně opouští. Dnes odjela asi stovka hasičů z Olomouckého, Zlínského, Pardubického a Královéhradeckého kraje. Následující dny bude redukce pokračovat. Na místě ještě zůstává záchranářský kamion Golem, kde bylo od jeho příjezdu ošetřeno asi 110 hasičů.

Témata:  požár lesa u Hřenska Národní park České Švýcarsko hasiči

Související

Aktuálně se děje

18. ledna 2025 9:55

Leon Tsoukernik po kolapsu bojuje o život. Policie prozradila novinky

Příbuzní Leona Tsoukernika a jeho přátelé, včetně těch slavných, se zajímají především o jeho zdravotní stav a doufají v zázrak. Nesmí se však zapomínat, že kolaps známého podnikatele, respektive okolnosti události, řeší i policie. Jak pokročilo vyšetřování? 

Zdroj: Jiří Hrubý

Další zprávy

Peníze na důchody, ilustrační fotografie

Důchody a další nová taxa. Poště se bude platit za valorizační oznámení

Důchodová reforma přináší řadu změn a jedna z nich se týká i valorizačního oznámení. Od příštího roku bude vždy k dispozici v elektronické podobě, a to v datové schránce či na ePortálu ČSSZ. S doručením na adresu se sice přímo nekončí, ale bude možné pouze po podání žádosti a na náklady klienta. Lidé narození před rokem 1955 nadále nic platit nebudou.