reklama

Nakaženými jsou většinou lidé ve věku 30 až 35 let, nákazu si často dovezli ze zahraničí. Dvanáctý nakažený je podle hygieniků čtyřiatřicetiletá osoba s trvalým pobytem v Praze. "Mezi prvními příznaky se (...) na začátku července objevila bolest při močení, výsev vyrážky a puchýřků na určitých částech těla a zvýšená teplota," uvedli hygienici.

Po vyšetření ve specializované nemocniční ambulanci je nakažený v domácí izolaci a v kontaktu se svým praktickým lékařem. Hygienici také prověřují jeho kontakty při epidemiologickém šetření.

Takzvané opičí neštovice se běžně vyskytovali v zemích západní a střední Afriky. Zhruba v polovině května se nákaza začala šířit i v Evropě, USA či dalších zemích. Podle informací Evropského centra pro kontrolu a prevenci nemocí (ECDC), které uveřejnil Státní zdravotní ústav (SZÚ) byla nákaza zaznamenána v 26 evropských zemích a případů je přes 4900, nejvíc ve Španělsku a Německu.

Ministerstvo zdravotnictví minulý týden informovalo o tom, že Evropská komise ze společného rozpočtu nakoupila vakcíny proti opičím neštovicím. ČR z nich dostane 2800 dávek. Eliška Machová z tiskového oddělení ministerstva Radiožurnálu řekla, že se nyní s plošným očkováním nepočítá, vakcíny bude ČR mít pro případ zhoršení situace nebo pro rizikové pacienty.