Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

V okolí Pravčické brány a Bouřňáku se opět objevilo několik ohnisek

požár lesa u Hřenska (červenec 2022)
požár lesa u Hřenska (červenec 2022)
Foto: HZS Ústeckého kraje

Hasiči, kteří likvidují požár v národním parku České Švýcarsko zničili několik dalších ohnisek, která se opět objevila v okolí Pravčické brány a Bouřňáku. Z původních 1000 hasičů, kteří s požárem bojovali na začátku týdne, jich nyní na místě zůstává přibližně 120. Novinářům to dnes řekl mluvčí hasičů Lukáš Marvan. Národní park opouštějí další takzvané odřady hasičů, na místě aktuálně zůstávají hasiči z Prahy, Liberce a Moravskoslezského kraje.

Správci parku už si mimo jiné převzali část hašeného území včetně Mezné, okolí Mezní Louky a prostoru nad Hřenskem, kam se mají podle ministryně životního prostředí Anny Hubáčkové (za KDU-ČSL) v sobotu ráno začít vracet evakuovaní obyvatelé. Desítky lidí jsou kvůli požáru mimo domov více než dva týdny.

Na nábřeží v Hřensku dnes před novináři vystoupí generální ředitel hasičů Vladimír Vlček. Už dříve řekl, že zásah v národním parku České Švýcarsko by dnes mohl skončit likvidací. V každém případě podle něj opustí park většina hasičů i techniky.

V Českém Švýcarsku vypukl ničivý požár 24. července. Zasáhl plochu o velikosti asi 1060 hektarů. Tento čtvrtek hasiči zasahovali asi na 50 hektarech. Celková plocha, kde se pohybovali, činila zhruba 3600 hektarů. Správa parku si už převzala většinu území, čeká na předání necelých 800 hektarů.

Témata:  požár lesa u Hřenska

Související

Aktuálně se děje

11:14

Pohár trpělivosti přetekl. Čína podnikne tvrdá protiopatření

Čína oznámila, že podnikne tvrdá protiopatření poté, co prezident Spojených států Donald Trump ve středu představil nová 54% cla na veškerý čínský dovoz do USA. Tento krok znamená dramatickou eskalaci obchodního konfliktu mezi dvěma největšími ekonomikami světa a zásadní změnu americké obchodní politiky.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Ilustrační fotografie

Slintavka a kulhavka: Na obě nemoci existuje očkování, proč je v EU zakázané?

V Evropské unii je vakcinace proti slintavce a kulhavce již více než třicet let zakázána. Toto vysoce nakažlivé virové onemocnění postihuje skot, prasata, ovce a další sudokopytníky a jeho šíření představuje značné riziko pro zemědělství i obchod. Přestože vakcíny proti tomuto viru existují, EU se rozhodla upřednostnit jiný přístup k ochraně hospodářských zvířat. Hlavní důvody tohoto rozhodnutí souvisejí s proměnlivostí viru, diagnostickými problémy i ekonomickými důsledky vakcinace.