reklama

Cesta ke zvýšení důvěry bude zejména po epidemii covidu-19 podle Válka dlouhá a nebude jednoduchá. "Některé nemoci úplně nezmizely. My jsme je jen očkováním dostali pod kontrolu," uvedl. "Pokud přestane vysoký zájem o povinné očkování u dětí, může se problém vrátit s velkou silou," dodal. Je podle něj třeba komunikovat i o rizicích očkování. "Neexistuje totiž žádný lék, který by neměl vedlejší účinky," dodal.

Je podle něj třeba korektně občany informovat a mít pro ně dostupné z veřejného zdravotního pojištění dostupné vakcíny více typů, aby si mohl vybrat tu, kterou nejvíc věří. "Efekt důvěry v lék hraje velkou roli v úspěšnost léčbu. Pokud primárně nevěříte tomu, že léčba bude úspěšná, tak se i objektivně sníží její úspěšnost," dodal.

Na konferenci se potkalo 80 odborníků na téma vakcinace z celé EU a zástupci z USA. Důraz byl kladený i na komunikaci o očkování a její reflexi z doby epidemie covidu-19. "I na to konference myslela v rámci utvoření nového komunikačního fóra, která má za úkol pracovat na komunikační strategii napříč státy EU," uvedl ministr.

Podle náměstka ministra zdravotnictví Jakuba Dvořáčka členské státy EU volají o posílení role Evropského centra pro kontrolu a prevenci nemocí (ECDC) jako autority pro vydávání zdravotních doporučení. "Rozhodování bude ale vždy vyhrazeno jednotlivým státům," řekl ČTK.

O větší chuti postupovat společně podle něj svědčí i vznik evropského Úřadu pro připravenost a reakci na mimořádné situace v oblasti zdraví (HERA), který v nedávné době nakoupil pro členské země vakcínu proti opičím neštovicím. Diskutovalo se podle něj také o tom, že by EU mohla společně investovat do vývoje léků a vakcín, které bude považovat za důležité.

Budoucnost očkování je podle Dvořáčka v odbourání co nejvíc drobných bariér, které lidem v očkování brání. Jako příklad uvedl formu vakcín aplikovaných jinak než injekčně, například do nosu, nebo přiblížení možnosti vakcinace například očkováním v lékárnách.