Monoklonální protilátky jsou léky podávané jako infuze rizikovým pacientům krátce po nákaze novým typem koronaviru. Podmínky podávání stanovilo ve svém odborném stanovisku sedm odborných lékařských společností od praktických lékařů po lékaře z intenzivní péče. Podle něj se mají podávat nejpozději sedm, výjimečně deset dní po prvních příznacích nákazy.

Mezi pacienty, kterým lékaři protilátkové léky zejména doporučují, patří podle dubnového stanoviska lidé po transplantacích orgánů, pacienti s poruchou imunity nebo léčení imunosupresivními léky, které omezují činnost imunitního systému, nebo léčení kortikosteroidy, lidé léčení s rakovinou nebo hemato-onkologickým onemocnění, s některými druhy autoimunitních neurologických nemocí, s diabetem prvního typu nebo druhého typu v kombinaci s obezitou nebo vysokým krevním tlakem, lidé s poruchou ledvin vyžadujícím dialýzu, s vyššími stadii chronické obstrukční plicní nemoci, trombofilními stavy, nervosvalovými onemocněními nebo morbidní obezitou.

V době malého množství pozitivních případů a malého zájmu o protilátkové léky byla kritéria rozšířená. Podle aktuálních indikačních kritérií, která zveřejnila například Fakultní nemocnice Bulovka, je možné jejich podání každému nad 65 let a lidem nad 55 let, kteří mají zároveň chronické onemocnění srdce nebo plic. Náměstkyně ministra zdravotnictví Martina Koziar Vašáková na začátku října uvedla, že je může dostat každý pacient v riziku. Po pozitivním testu na koronavirus je dostal před několika dny i prezident Miloš Zeman.

K omezení neakutní a plánované zdravotní péče, které navrhuje Válek, kvůli vysokým počtům pacientů s covidem-19 přistupují jednotlivé nemocnice. Podle informací ČTK se návrhem dnes ráno zabýval i centrální řídící tým, na ministerstvu zdravotnictví ale nemá podporu. Zákaz neakutní péče platil v nemocnicích naposledy od 31. prosince loňského roku. Válek už dříve uvedl, že by byla třeba lepší distribuce nakažených mezi zařízeními.

Více zasažené jsou v současné době moravské kraje, kde některé nemocnice hlásí zahlcení pacienty s covidem-19. Dochází i k převozům pacientů mezi zařízeními, minulý týden byly transportovány téměř dvě desítky pacientů z Brna do Prahy, dva vrtulníkem.

Podle odborníků by byly třeba v Česku kapacity PCR testování zhruba 200.000 testů denně. Ministr zdravotnictví v demisi Adam Vojtěch (za ANO) dnes uvedl, že několik dní po sobě bylo zpracováno přes 100.000 PCR testů. "Je tady možnost na základě rozhodnutí vlády povolat zdravotníky mimo nemocnice. Budeme to zítra (v úterý) mít na Centrálním řídicím týmu a Radě vlády pro zdravotní rizika, jak kapacity dál navýšit," uvedl dnes.

Ministerstvo od pondělí snížilo podíl pozitivních testů, které musí laboratoře znovu vyšetřovat metodou takzvaného diskriminačního PCR. Tím by se kapacity měly částečně navýšit pro nové testy. V některých regionech ale lidé na termín PCR testu čekají i několik dní.