Předseda opozičního hnutí SPD Tomio Okamura překonal o hodinu svůj rok starý rekord v délce vystoupení ve Sněmovně. Ke spornému vládnímu návrhu na snížení červnového růstu důchodů dnes mluvil sedm hodin. Závěrem ohlásil, že chystá k penzijní novele i další projevy. Sněmovna se kvůli obstrukcím ani po více než 11 hodinách jednání ještě nedostala k potvrzování stavu legislativní nouze, v němž chce vláda nižší mimořádnou valorizaci důchodů prosadit.
Okamura se přímo od řečniště k blokování projednávání předlohy otevřeně přihlásil. "Děláme tady největší obstrukce, které tady zatím byly," uvedl. SPD bude podle něho dál bránit tomu, aby "vláda okradla téměř tři miliony důchodců o jejich peníze, na které mají ze zákona nárok". "Budete tady s námi dny, možná týdny," odhadoval. Zároveň vyzýval koalici k tomu, aby případně neomezovala dobu poslaneckých vystoupení, neboť zkrácení růstu penzí je podle něho vážné téma. "Ještě si mé vystoupení zrecyklujeme. Ještě jsem neskončil," řekl Okamura v závěru své řeči.
Sněmovní jednání začalo v 10:00 a po více než tříhodinové přestřelce dvouminutových poznámek poslanců se odpoledne dostali k projevům řečníci s přednostním právem Karel Havlíček (ANO) a Okamura. Do dneška nejdelší vystoupení ve Sněmovně předvedl při jednání loni 15. února, kdy navrhoval úpravy programu schůze ve snaze zabránit přijetí novely pandemického zákona.
Po Okamurovi dnes následovala další vystoupení řečníků s přednostním právem. Místopředsedkyně dolní komory za ANO Klára Dostálová obvinila kabinet z toho, že ho nezajímá demokratická diskuse, a podobně jako Okamura tvrdila, že navrhovaná změna zákonné valorizace důchodů v sobě nese zpětnou platnost. Po ní k řečništi přišel předseda klubu SPD Radim Fiala a po něm se čeká vystoupení ministra sociálních věcí Mariana Jurečky (KDU-ČSL).
Sněmovna má podle kuloárových informací, které získala ČTK, jednat přes noc až do středečních 10:00, kdy by měla být schůze dolní komory přerušena na dvě hodiny kvůli zasedáním vlády a sněmovních výborů. Kluby opozičních hnutí ANO a SPD si v noci možná vyberou postupně každý dvouhodinovou přestávku formálně na jednání své frakce.
Vládní novela počítá s tím, že průměrný měsíční důchod vzroste od června o 760 korun místo o předpokládaných 1770 korun, jak by to bylo podle nyní platných zákonných pravidel. Stát podle důvodové zprávy ušetří za letošek 19,4 miliardy korun a příští rok 33 miliard korun.
Místopředseda Sněmovny Jan Bartošek (KDU-ČSL) na twitteru informoval o tom, že na dnešek svolal další jednání pracovní skupiny k úpravám sněmovního jednacího řádu s cílem zefektivnit chod dolní komory. "Od zástupců pěti vládních stran jsem řadu návrhů dostal, bohužel od dvou opozičních stran žádná reakce nedorazila. Respektive z SPD napsali, že nic měnit nechtějí, a ANO vůbec neodpovědělo," napsal.
Pokud Sněmovna trvání legislativní nouze potvrdí, čeká ji také rozhodování o tom, zda vládní penzijní novelu projedná zkráceně s vynecháním prvního čtení. Do běžné debaty k tomuto návrhu sněmovní systém eviduje rovněž šest desítek poslaneckých přihlášek. Poslanci by ale měli hlasovat také o návrhu SPD na zrušení již vyhlášené legislativní nouze. Do diskuse o samotné předloze je v systému pro všechny fáze jejího projednávání celkem přes 150 přihlášek.
Témata: Poslanecká sněmovna Parlamentu České republiky, důchody
Související
12. listopadu 2024 10:42
8. listopadu 2024 13:24
30. října 2024 16:56
3. října 2024 13:48
21. září 2024 21:47