Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Ve vládě je shoda na prodloužení nouzového stavu

Alena Schillerová
Alena Schillerová
Foto: Mikuláš Křepelka / INCORP images

Ve vládě je shoda na prodloužení nouzového stavu po 28. březnu minimálně o 14 dní, tedy do 11. dubna. V pořadu Partie Terezie Tománkové v televizi Prima to dnes řekl vicepremiér a ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD). Doufá, že by dva týdny mohly stačit.

Vicepremiérka a ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) v pořadu Otázky Václava Moravce v České televizi posléze uvedla, že se kabinet předběžně domluvil, že požádá poslance o prodloužení o celých 30 dní. Dolní komora by o žádosti, kterou by vláda měla zformulovat v pondělí, podle Hamáčka měla hlasovat v pátek. Nynější stav nouze končí 28. března.

"Pokud by to zabralo, tak po 14 dnech se můžeme dostat na denní nárůsty (počtu nakažených koronavirem) pod 5000. Pak je možné zvednout plošná opatření, cestování mezi okresy a zbytek dojet podle pandemického zákona. To si myslím, že je nejrealističtější výhled," řekl Hamáček. Pokud by Sněmovna vládní žádosti nevyhověla, musela by se opatření po 28. březnu řídit pandemickým zákonem, podle Hamáčka by se tak rozvolnila plošná opatření z hlediska omezení volného pohybu. "Ono by to asi fungovalo taky, ale pomaleji," řekl vicepremiér.

"Domluvili jsme se, že požádáme pravděpodobně o celých 30 dnů," řekla dnes o hodinu později v České televizi Schillerová.

Prodloužení nouzového stavu navrhuje ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) kvůli tomu, že chce udržet přísné protiepidemické restrikce včetně zákazu cestování mezi okresy i o velikonočních dnech, tedy nejméně do prvního dubnového pondělí.

Menšinová vláda ANO a ČSSD zatím nemá v dolní komoře dojednanou podporu pro pokračování nouzového stavu. Podklady k účinnosti dosavadních opatření by měly obdržet opoziční strany v pondělí.

Témata:  Jan Hamáček Alena Schillerová vláda ČR

Související

Aktuálně se děje

22. listopadu 2024 16:03

USA zavádí nové sankce proti Rusku. Pocítí je celá Evropa

Spojené státy zavádějí nové sankce vůči Moskvě, které mohou výrazně ovlivnit evropské zákazníky platící za ruský plyn, destabilizovat ruský devizový trh a posílit závislost Ruska na Číně. Na tyto dopady upozorňují ruští ekonomové, píše server The Guardian.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy