Mise NATO vznikla loni na jaře jako přímá reakce na napadení Ukrajiny Ruskem s cílem ukázat jednotu a sílu spojeneckých vojsk a odstrašit potenciálního nepřítele. Jednotce od léta velí Češi, Bujárka v čele mise v prosinci vystřídal Karel Navrátil. Spolu se 450 Čechy v ní slouží také Němci, Slovinci, Američané a Slováci.

"Tato mise je výjimečná tím, že jsme byli schopni ukázat našim spojencům, že jsme právoplatným členem NATO a jsme schopni ve velice krátké době vyslat úkolové uskupení na posílení východního křídla," řekl Bujárek. "Naší reakcí jsme dokázali, že česká armáda je ve stavu, kdy se s ní může počítat," doplnil. Podle mluvčí armády Vlastimily Cyprisové bylo na misi vysláno i 13 aktivních záložníků, což byla jejich největší akce v poslední době.

Všechny zapojené národy podle Bujárka plnili úkoly na 150 procent a věděli, co je v sázce. Mise podle něj také ukázala, že čeští vojáci jsou dobře připraveni a jejich výcvik je kvalitní.

Po čtyřech letech v aktivní záloze byl na Slovensku na své první misi i Václav Gottlieb. V Lešti působil jako asistent tiskového mluvčího, to je podobný obor, v jakém působí i v civilním životě. "Byl to pro mě obrovský přínos jako pro vojáka armády ČR, tak i jako pro civilní osobu," řekl ČTK Gottlieb.

Uvedl, že nejprve si musel zvykat na mezinárodní prostředí, neustálou práci v cizím jazyce a na praktické fungování armády. "Ze začátku byl znát rozdíl mezi aktivním záložákem a vojákem z povolání, což je absolutně přirozené. Chvilku proto trvalo, než jsme si jako záložáci našli svoje místo a začali jsme se trochu víc chovat jako vojáci," popsal začátky na misi Gottlieb. Učil se zejména dril a postupy, aby se sladil s profesionálními kolegy.

Podle Cyprisové je zejména v současném kontextu důležité intenzivněji zapojovat aktivní zálohy do misí i plnění jiných úkolů. Ve druhém loňském pololetí jich na Slovensku bylo 13, nyní jich tam odjelo dalších 14, sdělila ČTK.

Zahraniční mise mají mandát do konce roku 2024, celkem na ně může být vysláno až 1200 mužů. Nasazení na Slovensku je největší z nich.

reklama