Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Většina lidí se dál obává o zdraví blízkých, ukázal průzkum

Lékaři a sestry pečují o pacienty s koronavirem
Lékaři a sestry pečují o pacienty s koronavirem
Foto: Mikuláš Křepelka / INCORP images

S ohledem na šíření nemoci covid-19 se nejvíce lidí, čtyři pětiny, dál obávají o zdraví svých blízkých a omezení zdravotní péče pro pacienty s jinými nemocemi než koronavirus. Vyplynulo to z dubnového zjištění Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM). V porovnání s jeho únorových průzkumem se počet lidí, kteří mají strach o příbuzné, nezměnil.

O pět procentních bodů ale ubylo lidí obávajících se omezení zdravotní péče mimo covidové pacienty. Zároveň se mezi lidmi snížily obavy z nedostatečné kapacity nemocnic. V dubnu je sdílelo 57 procent veřejnosti, o dva měsíce dříve 67 procent.

Strach o své zdraví má kvůli šíření koronaviru stejně jako v únoru polovina lidí. Nejméně lidí, zhruba pětina, se pak obává zhroucení zásobování. Proti únoru se počet takto smýšlejících snížil o sedm bodů a dosáhl nejnižší úrovně od začátku dotazování CVVM loni v květnu.

Z dlouhodobějšího hlediska zaznamenalo CVVM nejvýraznější rozdíly u vnímání obav z nedostatečné kapacity nemocnic. Proti loňskému květnu vzrostly o 37 bodů na 67 procent letos v únoru.

CVVM se v průzkumu zaměřilo i na to, jak veřejnost sleduje dění kolem koronaviru v médiích. Z jeho zjištění vyplynulo, že v tradičních médiích, jako je televize, rozhlas nebo tištěné noviny, ho v dubnu sledovalo aspoň jednou denně 65 procent občanů, 16 procent jednou za několik dní, pět procent jedenkrát týdně, šest procent méně než jednou za týden a osm procent vůbec. Na internetových zpravodajských serverech, diskuzních fórech nebo na sociálních sítích se o koronavirové dění zajímalo aspoň jednou denně 48 procent lidí. Jednou za několik dní ho sledovalo v těchto nových médiích 14 procent lidí, šest procent jednou týdně, osm procent méně než jednou týdně a 22 procent vůbec.

Relativně nejméně lidí sledovalo v jakýchkoliv médiích koronavirovou situaci loni v červnu. V aktuálním výzkumu jsou hodnoty srovnatelné s předchozím únorových průzkumem, uvedli jeho autoři. Průzkum provedli v době od 26. března do 15. dubna mezi tisícovkou lidí starších 18 let.

Témata:  koronavirus (coronavirus) COVID-19 zdraví lidé průzkumy

Související

Aktuálně se děje

8:43

OC Palladium bylo uzavřeno. Je v něm bomba, nahlásil anonym

Pražská policie v pátek ráno evakuovala obchodní centrum Palladium na Náměstí republiky poté, co přijala anonymní výhrůžku o uložení nástražného výbušného systému. Na místo okamžitě vyrazili pyrotechnici, kteří nyní budovu prohledali. Policie zároveň vyzvala veřejnost, aby se vyhýbala okolí centra a řídila se pokyny zasahujících složek. Bomba nakonec nalezena nebyla a provoz centra se vrátil do normálu.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Daně, ilustrační fotografie

Daňové přiznání za rok 2024: Do kdy jej podat a jak jej zaplatit?

Daňové přiznání k dani z příjmů fyzických osob je povinností pro každou fyzickou osobu, která má daňovou povinnost v České republice, a to jak pro rezidenty, tak pro nerezidenty, přičemž u nerezidentů se vztahuje pouze na příjmy plynoucí ze zdrojů v ČR. Při podávání přiznání musíte zahrnout všechny příjmy, s výjimkou těch, které jsou od daně osvobozené, nebo těch, z nichž je daň vybírána srážkou podle zvláštní sazby.