reklama

O pět procentních bodů ale ubylo lidí obávajících se omezení zdravotní péče mimo covidové pacienty. Zároveň se mezi lidmi snížily obavy z nedostatečné kapacity nemocnic. V dubnu je sdílelo 57 procent veřejnosti, o dva měsíce dříve 67 procent.

Strach o své zdraví má kvůli šíření koronaviru stejně jako v únoru polovina lidí. Nejméně lidí, zhruba pětina, se pak obává zhroucení zásobování. Proti únoru se počet takto smýšlejících snížil o sedm bodů a dosáhl nejnižší úrovně od začátku dotazování CVVM loni v květnu.

Z dlouhodobějšího hlediska zaznamenalo CVVM nejvýraznější rozdíly u vnímání obav z nedostatečné kapacity nemocnic. Proti loňskému květnu vzrostly o 37 bodů na 67 procent letos v únoru.

CVVM se v průzkumu zaměřilo i na to, jak veřejnost sleduje dění kolem koronaviru v médiích. Z jeho zjištění vyplynulo, že v tradičních médiích, jako je televize, rozhlas nebo tištěné noviny, ho v dubnu sledovalo aspoň jednou denně 65 procent občanů, 16 procent jednou za několik dní, pět procent jedenkrát týdně, šest procent méně než jednou za týden a osm procent vůbec. Na internetových zpravodajských serverech, diskuzních fórech nebo na sociálních sítích se o koronavirové dění zajímalo aspoň jednou denně 48 procent lidí. Jednou za několik dní ho sledovalo v těchto nových médiích 14 procent lidí, šest procent jednou týdně, osm procent méně než jednou týdně a 22 procent vůbec.

Relativně nejméně lidí sledovalo v jakýchkoliv médiích koronavirovou situaci loni v červnu. V aktuálním výzkumu jsou hodnoty srovnatelné s předchozím únorových průzkumem, uvedli jeho autoři. Průzkum provedli v době od 26. března do 15. dubna mezi tisícovkou lidí starších 18 let.