Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Vláda projedná Kulhánkovy cesty do Pobaltí, Slovinska či na jednání V4 s Egyptem

Jakub Kulhánek
Jakub Kulhánek
Foto: Ministerstvo zahraničních věcí ČR

Informace o několika zahraničních cestách ministra zahraničních věcí Jakuba Kulhánka (ČSSD) naplánovaných na první polovinu září projedná v pondělí vláda. Kulhánek podle materiálů, které má ČTK k dispozici, vyrazí na Bledské strategické fórum ve Slovinsku a na konferenci v Estonsku.

V Pobaltí se setká také se svými protějšky z Litvy a Lotyška, 10. září odjede do Budapešti na jednání šéfů diplomacií zemí visegrádské skupiny (V4 - ČR, Slovensko, Maďarsko, Polsko) s egyptským ministrem zahraničí.

Bledského fóra se zúčastní Kulhánek 2. září, česká diplomacie jej v materiálu pro vládu označuje jako jednu z předních regionálních mezinárodních konferencí. Kulhánek vystoupí v panelu nazvaném Posílení Evropy proti ekonomickému tlaku. O den dříve se na fórum chystá i premiér Andrej Babiš (ANO), který o tom mluvil tento týden při jednání s velvyslanci v Praze.

Ve Slovinsku Kulhánek zůstane, aby se 2. a 3. září ve městě Brdo pri Kranju zúčastnil neformálního zasedání ministrů zahraničních věcí zemí EU k aktuální situaci v Afghánistánu a ke vztahům unie s Čínou. Ze Slovinska zamíří do estonského Tallinnu na konferenci Lennarta Meriho. "Téma letošního ročníku konference je 'Dnešní problém mého souseda – můj zítřejší problém' a ministr aktivně vystoupí v rámci prvního panelu," uvedl resort v předkládací zprávě.

Na okraj konference se Kulhánek sejde na bilaterálním jednání s estonskou ministryní zahraničních věcí Evou-Marií Liimetsovou, která byla dříve velvyslankyní v Praze. V Pobaltí bude Kulhánek i od 6. do 8. září, kdy se postupně setká s litevským šéfem diplomacie Gabrieliusem Landsbergisem a lotyšským ministrem zahraničí Edgarsem Rinkevičsem. "ČR, Litva i Lotyšsko mají velký zájem na uskutečnění této pracovní návštěvy a hodlají ji využít k dalšímu zlepšení vzájemných vztahů a prohloubení bilaterální spolupráce, včetně jejího ekonomického rozměru," stojí v materiálech. Kulhánka doprovodí podnikatelská delegace.

Předmětem jednání v pobaltských zemích bude kromě bilaterálních vztahů mezinárodní politika, například otázka Ruska, Běloruska či Číny. "Ministři budou hovořit i o bezpečnostních otázkách spojených s hybridními hrozbami, kybernetickou bezpečností a strategickou komunikací," plánuje MZV. Kulhánek v obou zemích navštíví i české vojáky, kteří v Pobaltí působí v rámci posílené předsunuté přítomnosti NATO.

Do Budapešti se Kulhánek chystá 10. září na setkání ministrů zahraničních věcí V4 s jejich egyptským protějškem Sámihem Šukrím. "Připravované setkání navazuje na ministerské schůzky V4 plus Egypt, jež se uskutečnily v roce 2014 v Bratislavě a v roce 2016 v Káhiře. V roce 2017 se pak v Budapešti uskutečnil historicky první summit V4 plus Egypt," shrnuje ministerstvo.

Vztahy mezi ČR a Egyptem považuje Černínský palác za nadstandardní. "ČR klade primárně důraz na rozvoj bilaterální relace. Platformu V4 plus Egypt nicméně ČR podporuje a vnímá ji zejména jako užitečný formát pro diskusi o aktuálních otázkách regionu Blízkého východu a průřezových tématech společného zájmu," uvádí resort. Zmiňuje v této souvislosti terorismus a migraci.

Témata:  Jakub Kulhánek vláda ČR

Související

Aktuálně se děje

9:02

Ukrajina může poprvé použít ATACMS a Storm Shadow na ruském území. Změní tak průběh války?

Spojené státy poprvé povolily Ukrajině použít rakety dlouhého doletu ATACMS k útoku na území Ruska. Tento krok znamená zásadní změnu americké politiky, která dosud zakazovala využití těchto zbraní mimo ukrajinské území, obzvláště na mezinárodně uznaném ruském území. Rozhodnutí Washingtonu bylo přijato navzdory obavám z eskalace války. Co vedlo ke změně postoje USA a jaké důsledky mohou tyto útoky mít? Na to odpověděl server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Vláda ČR

Sport dostane stovky milionů na obnovu po povodních, rozhodla vláda

Národní sportovní agentura dostane 850 milionů korun na pomoc sportovním organizacím, jejichž majetek zničily či poškodily zářijové povodně. Uvolnění peněz z rozpočtové rezervy schválila vláda středečním jednání. Odsouhlasila také další rozšíření pomoci českým exportérům obchodujícím s Ukrajinou, poskytované formou pojištění vývozních úvěrových rizik Exportní garanční a pojišťovací společností a schválila i spuštění úvěrového programu Národní rozvojové banky pro podnikatele postižené povodněmi.