Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Vláda to schytala od opozice kvůli rozpočtu. Nesmírná arogance, řekl Kalousek

Miroslav Kalousek
Miroslav Kalousek
Foto: Mikuláš Křepelka / INCORP images

Vláda se ani symbolicky nepokusila uspořit na vlastním provozu. V návaznosti na rekordní červnový schodek státního rozpočtu v tomto ohledu shodně kritizovali kabinet členové sněmovního rozpočtového výboru Miroslav Kalousek (TOP 09) a Věra Kovářová (STAN).

Podle Romana Onderky (ČSSD) je deficit logický, protože ekonomika i spotřeba se zastavily. Politici to sdělili na dotaz ČTK. Schodek rozpočtu ke konci června stoupl na 195,2 miliardy korun z květnových 157,4 miliardy korun, letošní červnový výsledek je nejhorší od vzniku České republiky.

"Není to překvapivý výsledek. Vláda samozřejmě není vinna propadem příjmů, to je způsobeno pandemií (koronaviru). Ale to, co nesmírně vládě kladu za vinu, je, že se nepokusila ani symbolicky uspořit na svém vlastním provozu. Je to nesmírná arogance, když všechny firmy, které bojují o život, teď musejí snižovat své provozní náklady až na dřeň, aby přežily, a vládní úřady se chovají, jako kdyby žádná krize nebyla," řekl ČTK šéf poslanců TOP 09 Kalousek. Ušetřit se podle něj dalo několik desítek miliard korun.

Hnutí STAN podle své místopředsedkyně Kovářové čekal propad ekonomiky i bez koronaviru. "My byli konstruktivní, ale měla se pomoc vydávat efektivně - rozhýbat lokální ekonomiku přes projekty v regionech, nečekat, co se bude dít, a nenechat obce projekty rušit kvůli propadu," uvedla. Některá opatření, například záruční program COVID III, se podle Kovářové rozbíhají se zpožděním.

"Dlouhodobě upozorňujeme, že je třeba restrukturalizovat výdajovou složku - méně byrokracie, více digitalizace, udržitelnost důchodů a efektivní přerozdělování sociálních dávek. Vláda bohužel alespoň symbolicky neprojevila vůli k úsporám s konstatováním, že na to nemá čas," dodala.

Podle Mikuláše Ferjenčíka (Piráti) je schodek velký, výběr sociálního pojištění ale naznačuje, že by se rozpočet mohlo podařit udržet v mantinelech novely, která leží ve Sněmovně. Daňové příjmy včetně pojistného na sociální zabezpečení se snížily meziročně o 51 miliard na 591,2 miliardy korun. O návrhu na zvýšení letošního schodku státního rozpočtu až na 500 miliard korun by poslanci měli hlasovat za týden.

Statutární místopředseda ČSSD Onderka považuje schodek za logický vzhledem k tomu, že firmy se v době nouzového stavu zastavily a lidé příliš neutrácejí. "Na daních má stát minus 220 miliard. K tomu započítejme navýšení výdajů (nejen rozpočtovaných, jako důchody nebo sociální dávky) s ohledem na pandemii. Nelze dle mého názoru tak jednoduše srovnávat letošní rok s těmi předešlými. Takovou situaci, jaká nás v celé Evropě potkala ve vztahu k onemocněním nového typu koronaviru, neočekával žádný ekonom," napsal ČTK.

Témata:  státní rozpočet Miroslav Kalousek vláda ČR Ministerstvo financí České republiky Mikuláš Ferjenčík Roman Onderka

Aktuálně se děje

11. dubna 2024 19:06

Orbán má nového nepřítele. Péter Magyar do ulic přivedl desítky tisíc lidí

Maďarský právník a bývalý diplomat administrativy premiéra Viktora Orbána, Péter Magyar, který v posledních týdnech vedl dva masové protesty proti Orbánově vládě, nyní zakládá politickou stranu nazvanou TISZA - Tisztelet és Szabadság Párt (Strana respektu). Tuto informaci zveřejnil ve čtvrtek na svém Facebooku.

Zdroj: Kateřina Skálová

Další zprávy

přijímací zkoušky roku 2024

Co to mělo být? Zdrcení žáci jsou z přijímaček v rozpacích a na pokraji pláče

Jakoby české školství neodkázalo připravit bezproblémové zadání přijímacích zkoušek tak, aby se další rok po tom problémovém vydařil lépe. Ale je tomu tak a nebo je problém v přípravě? První kolo jednotných přijímacích zkoušek je minulostí a žáci se vyjadřují k průběhu zkoušek. Někteří z nich uvádějí, že otázky z matematiky byly obtížné a někteří se cítí unavení ze čtení dlouhých zadávacích textů.